NMRAL1 proteininin HTATIP2 üzerine etkisi ve baş-boyun kanserinde biyobelirteç olarak incelenmesi
The effect of NMRAL1 protein on HTATIP2 and investigation as A biomarker in head and neck cancer
- Tez No: 703192
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Baş-boyun kanserlerinden en sık görülen skuamöz hücreli baş-boyun kanseridir. Kanser hücreleri artmış oksidatif stresi azaltmak, redoks dengesini korumak için NADPH'a ihtiyaç duyar. NADPH, Htatıp2 ve Nmral1 gibi proteinlerle etkileşime girerek işlev gösterir. Çalışmanın amacı; Nmral1'in yokluğunda Htatıp2'nin ifade düzeyinin ve hücresel yerleşiminin değişip değişmediğini belirlemektir. Htatıp2 ile etkileşimi gösterilmiş olan c-Myc ve siklin D1 genlerinin Nmral1 yokluğunda ifade düzeylerini incelemektir. Kanserli ve normal hücre hatlarında Nmral1 geni siRNA ile susturularak HTATIP2, c-MYC ve CCND1 gen ifade düzeylerine bakılmıştır. İmmunsitokimya ile Nmral1 ve Htatıp2'nin hücresel yerleşimi belirlenmiştir. Ayrıca larenks kanserli 50 hastanın tümör ve normal dokularında mRNA ve protein ifadelerine bakılmıştır. NMRAL1 geni normal baş-boyun hücre hattında %62, kanser hücre hattında %74 susturuldu. Susturma sonrası; kanser hücre hattında HTATIP2 ve CCND1 mRNA ifadesi değişmezken, c-MYC ifadesi azalmıştır. Normal hücre hattında HTATIP2 mRNA ifadesi azalırken, c-MYC ve CCND1 ifadesi değişmedi. NMRAL1 susturması sonrası; Htatıp2 protein miktarı ve yerleşimi kanserli hücre hattında değişmezken, normal hücre hattında sitoplazmada yoğunlaşmıştır. NMRAL1 ifade düşüklüğü her iki hücre hattında hücre canlılığını ortalama %60 oranında azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Head and neck squamous cell carcinoma is the most common head and neck cancer type. Cancer cells need NADPH to reduce increased oxidative stress and preserve redox balance. NADPH performs by interacting with proteins such as Htatip2 and Nmral1. Purpose of the study is to determine altering expression level and cellular location of Htatip2 in absence of Nmral1. Furthermore, to explore the expression levels of c-MYC and cyclin D1, which have been shown to interact with Htatip2, in absence of Nmral1. HTATIP2, c-MYC and CCND1 gene expression levels were examined by silencing the NMRAL1 gene with siRNA in cancerous and normal cell lines. The cellular localization of Nmral1 and Htatip2 was determined by immunocytochemistry assay. Also, mRNA and protein expressions in tumor and normal tissues of 50 patients with larynx cancer were examined. The NMRAL1 gene was silenced 62% in head and neck normal cell line and %74 in cancer cell line. In normal cell line, HTATIP2 mRNA expression was decreased while c-MYC and CCND1 did not change after silencing. After NMRAL1 silencing, the amount and location of Htatip2 protein did not change in the cancer cell line but it was concentrated in the cytoplasm in the normal cell line. Low expression of NMRAL1 was decreased cell viability by approximately 60% in both cell lines.