A numerical study on isolation performance of wave barriers
Dalga bariyerlerinin yalıtım performansı üzerine sayısal çalışma
- Tez No: 703193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Otoyol ve demir yolu trafiği, inşaat çalışmaları ve makine temelleri yakın çevrelerinde istenmeyen titreşimlere neden olurlar. Bu titreşimlerin yalıtılmasına ilişkin çalışmaların sayısı son yılarda artmıştır. Titreşimlerin etkilerini azaltmak için çoğunlukla içi boş hendek, dolu hendek, diyafram duvar ve palplanş gibi dalga bariyerleri kullanılır. Literatürdeki deneysel ve sayısal çalışmalar, içi boş hendeklerin en iyi yalıtım performansını sergilediğini göstermiştir. Bu nedenle, mevcut çalışmada içi boş hendeklerin titreşim yalıtım performansına etki eden parametreler incelenmiştir. İlk olarak, Plaxis programı kullanılarak bir sonlu elemanlar modeli oluşturulmuş ve önceki bir deneysel çalışmanın sonuçlarıyla bu model doğrulanmıştır. Doğrulanan model, zemin koşullarının içi boş hendeklerin yalıtım verimliliğine etkisini incelemek için kullanılmıştır. Zemin tabakalanmasının, tabakaların kalınlığının ve kayma dalgası hızının etkisi parametrik sayısal analizler aracılığıyla incelenmiştir. Sinüs dalgası şeklindeki bir yük kullanılarak 20-80 Hz frekans aralığında titreşimler oluşturulmuştur. Maksimum yer ivmeleri, çeşitli gözlem noktalarında, 3 m derinliğindeki hendek varken ve yokken kaydedilmiştir. İçi boş hendeğin titreşim yalıtım performansı, tüm test kombinasyonlarında niceliksel olarak elde edilmiştir. En iyi titreşim yalıtımı, hendeğe yakın olan bölgede sağlanmıştır. Analizler, zemin tabakalanmasının oldukça önemli olduğunu ortaya koymuştur. En üst zemin tabakasının kalınlığı arttıkça tabakalanmanın etkisi azalmaktadır. Zemin tabakalarının kayma dalgası hızlarının arasındaki oran ile beraber titreşim frekansı, titreşimlerin azalım davranışını belirlemektedir. Titreşim frekansı arttıkça içi boş hendeğin yalıtım performansı artmıştır. Mevcut çalışmanın bulguları, literatürdeki diğer çalışmaların bulgularıyla karşılaştırılmış ve sonuçların diğer sayısal analizlerle uyumlu oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Highway and railway traffic, construction operations and machine foundations may cause undesired vibrations in their immediate vicinity. The number of studies concerning isolation of these vibrations have increased in recent years. Wave barriers such as open trench, in-filled trench, diaphragm wall and sheetpile are commonly used to reduce the effects of the vibrations. The experimental and numerical studies in the literature showed that open trenches exhibited the best screening efficiency. Therefore, parameters affecting the isolation performance of open trench were examined in the present study. First, a finite element model was created by using Plaxis software, then validated by the results of a previous experimental study. The validated model was used to investigate the influence of surrounding soil conditions on isolation efficiency of open trenches. The effect of soil layering, thicknesses and shear wave velocities of the soil layers was studied by means of parametric numerical analyses. The vibrations having frequencies in the range of 20 Hz and 80 Hz were generated by a sinusoidal loading. Peak ground accelerations were recorded at different observation points in the absence and the existence of 3 m deep open trench. Isolation performance of open trench was quantitatively obtained for different test configurations. The best isolation was achieved in a region close to the trench. The analyses showed that soil layering conditions had of great importance. As the thickness of the top most layer increases, the effect of soil layering becomes less important. The ratio between shear wave velocities of soil layers along with the excitation frequency designate the attenuation behavior of the vibrations. The isolation performance of the open trench increased with increasing vibration frequency. The findings of the present study were compared with those of reported in the literature and it was seen that they were consisted with the findings of the other numerical studies.