Meme kanserli hastalarda radyoterapinin erken dönemde kalp işlevlerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of radiotherapy on heart functions in patients with breast cancer
- Tez No: 703194
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BÜYÜKAKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Meme kanserinin tedavisinde kullanılan radyoterapi (RT) sırasında kalbin iyonize radyasyona maruz kalması kalbin işlevlerinde değişime ve sonrasında koroner kalp hastalığı ve kardiyak mortalite riskinde artışa neden olabilmektedir. Bu araştırma meme kanserli hastalarda RT'nin erken dönemde kalp işlevlerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini, 15 Şubat 2020-15 Aralık 2020 tarihleri arasında primer meme kanseri tanısı ile Mersin Üniversitesi Hastanesi Dahili Tıp Bilimleri Radyasyon Onkolojisi Polikliniği'ne başvuran, RT alan ve araştırma kriterlerine uyan 35 hasta oluşturdu. Veriler, hastaların tanıtıcı özelliklerini ve RT öncesi ile bitiminde (1-3 ay sonra) empedans kardiyografi (ICG) ile ölçülen kalp işlevlerini gösteren hemodinamik parametrelerin kaydedildiği iki bölümden oluşan veri toplama formuyla toplandı. Cerrahi girişim tarafı göz önüne alınmadan araştırmaya katılan tüm hastaların RT öncesine göre kardiyak output (CO) ve kardiyak indeks (CI), stroke volüm (SV), stroke volüm indeksi(SVI), torasik sıvı hacmi (TFC), toraks hacmi (VEPT) değerleri RT sonrasında anlamlı olarak artarken; total periferik direnç (TPR), total periferik direnç indeksi (TPRI) ve temel empedans (Z0), ve ortalama arteriyel kan basıncı (MAP) değerleri ise anlamlı olarak azaldı (p0,05). RT sonrası akut radyodermatit kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bazı hemodinamik parametrelerdeki pozitif yöndeki bazılarında ise negatif yöndeki değişimlerin, ne kadar süre sonra RT öncesi değerlere döneceği veya RT öncesine göre olası akut kardiyak hasarı gösterecek olan bazı parametrelerde negatif yönde (SV, SI, CO, CI) değişimler görüleceğinin geniş çaplı araştırmalarla değerlendirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak; araştırma bulguları, meme kanserli hastalarda RT'nin kalp işlevleri üzerine kısa dönem etkilerinin olmadığını gösterdi. RT alan hastaların tedavi planının bir parçası olarak ICG ile kalp işlevlerinde değişikliklerin belirlenmesi ve hastaların daha uzun süre takip edileceği yeni araştırmaların planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Exposure of the heart to ionizing radiation during radiotherapy (RT) used in the treatment of breast cancer may cause changes in the functions of the heart and subsequently increase the risk of coronary heart disease and cardiac mortality. This study was conducted to determine the effect of RT on heart functions in the early period in patients with breast cancer. The sample of the descriptive study consisted of 35 patients who applied to Mersin University Hospital Internal Medicine Radiation Oncology Polyclinic with the diagnosis of primary breast cancer between February 15, 2020 and December 15, 2020, received RT and met the research criteria. Data were collected with a data collection form consisting of two parts, in which the descriptive characteristics of the patients and the parameters showing the heart functions measured by impedance cardiography (ICG) before and after RT (1-3 months) were recorded. Cardiac output (CO) and cardiac index (CI), stroke volume (SV), stroke volume index (SVI), thoracic fluid volume (TFC), thoracic volume (VEPT) of all patients participating in the study, regardless of the surgical intervention side, compared to pre-RT. values increased significantly after RT; total peripheral resistance (TPR), total peripheral resistance index (TPRI) and baseline impedance (Z0), and mean arterial blood pressure (MAP) values were significantly decreased (p0.05). After RT, positive changes in some hemodynamic parameters and negative changes in some parameters which we think to be caused by acute radiodermatitis should be evaluated with large-scale studies in how long after RT will return to pre-RT values. Also, how long after RT can be recorded parameters suggestive of possible acute heart injury should be demonstrated in these large-scale studies. As a result; research findings showed that RT had no short-term effects on cardiac function in patients with breast cancer. As a part of the treatment plan of patients receiving RT, it may be recommended to determine changes in heart functions with ICG and to plan new studies in which patients will be followed for a longer period of time.