Meme kanseri tanılı hastalarda postoperatif radyoterapi teknikleri sonrası akciğer akut ve subakut yan etkilerinin solunum fonksiyon testleri ve üç boyutlu tek foton emisyon bilgisayarlı tomografisi (SPECT) bazlı akciğer perfüzyon sintigrafisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary acute and subacute toxicity after breast cancer postoperative radiotherapy via pulmonary function tests (PFT) and single photon emission computer tomography (SPECT) based lung perfusion scintigraphy
  1. Tez No: 370019
  2. Yazar: BENGÜL SERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE SEDEN KÜÇÜCÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
AMAÇ: Meme kanserli hastalarda postoperatif radyoterapinin (RT) lokal kontrolü ve sağkalımı arttırdığı randomize çalışmalar ve metaanalizler ile kanıtlanmıştır. Hastaların yaşam süreleri uzadıkça hayat kalitesi ve tedavi yan etkilerinin minimuma indirilmesi önem kazanmıştır. Yeni gelişen tekniklerle tedavi sahasında daha homojen doz dağılımının ve yan etkilerin azaltılması mümkün olabilmektedir. Amacımız; meme kanserinde postoperatif RT uygulananlarda maruz kalınan akciğer dozlarının yol açabileceği akut/subakut etkilerin solunum fonksiyon testleri (SFT) ve akciğer perfüzyon sintigrafisi SPECT (APSS) ile değerlendirilmek, farklı tedavi modalitelerinin akciğer dozları, SFT ve APSS sonuçlarına etkisini araştırmak, meme RT'sinde ideal akciğer doz volüm verilerini ortaya koyabilmektir. Ayrıca pulmoner toksisitenin erken dönemde tespitiyle hastaların semptomsuz dönemde ve gerekliyse tedavisi mümkün kılınabilmektedir. METOD: Çalışmamızda sistemik kemoterapisi tamamlanan, RT için uygun bulunan hastalar gönüllü onamları alındıktan sonra ardışık olarak eşit sayıda olacak şekilde 2 farklı RT tekniği [3 boyutlu konformal RT (3D-KRT) ve yoğunluk ayarlı RT (YART, IMRT)] grubuna ayrıldı. RT öncesi ve sonrası 3. ayda radyasyona bağlı akut/subakut pulmoner toksisite değerlendirmesi için SFT ve APSS tetkikleri yapıldı. RT sonrası 1. ayda da kontrol SFT yapıldı. Dozimetrik veriler ile tetkiklerdeki değişimlerin ilişkisi değerlendirildi. BULGULAR: IMRT grubunda akciğer mean dozları ile 20 Gy ve altı doz alan volüm miktarı (V1, V5, V10, V20) anlamlı daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The increase in the local control and survival of breast cancer patients with postoperative radiotherapy (RT) has been demonstrated by many of randomized trials and metaanalysis. Because of this longer life expectancy, quality of life and minimizing side effects of the treatment have gained importance. More homogenous dose distribution in the treatment field and reduction of side effects is possible with new RT techniques. The aims of our study are to evaluate acute/subacute pulmonary effects and their differences with different RT modalities of postoperative breast RT via pulmonary function tests (PFT) and single photon emission computer tomography (SPECT) based lung perfusion scintigraphy (SLPS), and to exhibit optimum lung dose constraints data for breast cancer RT. Additionally this study enables to detect early pulmonary toxicity in the asymptomatic period and to treat it, if necessary. METHODS: In our study, voluntary breast cancer patients eligible for postoperative RT, who completed adjuvant systemic chemotherapy were seperated equally into two groups of different RT techniques [3D conformal RT (3D-CRT) and intensity-modulated radiotherapy (IMRT)]. To assess the acute/subacute pulmonary toxicity, we performed PFT's and SLPS's just before RT (baseline) and after 3 months of RT (control). After 1 month of RT patients were rechecked with only PFT. We assessed the relation between dosimetric data and the study changes. RESULTS: Mean lung doses and lung volumes receiving ≤20Gy (V1, V5, V10, V20) were significantly higher in IMRT group (p0.05).