Gaziantep ilinde tarımı yapılan zeytin, ceviz, bağ ve karışık meyve alanlarında bulunan nematodların teşhis
Determination of nematodes in walnut, olive, wineyard and mixed fruit areas agriculted in Gaziantep and its environment
- Tez No: 703233
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Gaziantep ili ceviz, zeytin, bağ ve karışık meyve tarım alanlarından alınan toprak örneklerinde nematodların cinslerinin tespiti ve yoğunluklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. 2018-2019 yılları arasında ilkbahar ve yaz aylarında Gaziantep ilini temsil edecek şekilde Şahinbey ve Oğuzeli ilçerinden tesadüfi olarak belli aralıklarla 126 toprak örneği alınmıştır. Alınan bu örneklerden Geliştirilmiş Beaermann Huni yöntemi ile nematodların ekstraksiyonu yapılmıştır. Elde edilen nematodlar morfolojik özellikleri göz önüne alınarak ışık mikroskobu altında tesşhisleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda tespit edilen nematodlar trofik gruplarına (fungivor, bakterivor, bitki paraziti, predatör ve omnivor) göre ayrılarak incelenmiştir. Çalışma sonucu 7 cins bitki paraziti, 9 cins bakterivor ve 1 cins fungivor ile 5 cins predatör ve 2 cins omnivor olmak üzere toplam 24 cins nematod tespit edilmiştir. Genel olarak en çok rastlanan bitki paraziti nematodlar Helicotylenchus spp., Pratylenchus spp., Aphelenchoides spp. ve Meloidogyne spp.; bakteriovor nematodlar Cephalobus spp., Acrobeles spp, Rhabditis spp. ve Chiloplachus spp.; predatör ve omnivor nematodlar Labronema spp., Seinura spp. Mononchus spp. ve Aphelenchus spp. cinsi olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında Xiphinema spp cinsine bağlı nematodlar önemli olup Şahinbey ilçesinde ceviz, bağ ve karışık meyve alanlarında; Oğuzeli ilçesinde ise karışık meyve alanlarında görülmüştür. Bölgede Xiphinema spp. ve Meloidogyne spp. cinsi bitki paraziti nematodların ekonomik açıdan ürünlerde ciddi zararlara neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the nematode population densities in walnut, olive, vineyard and mixed fruit cultivation in Gaziantep. Overall, 126 soil samples were taken to represent the region during the summer and autumn season of in 2018-2019. Nematodes were extracted from soil with the help of Bearmann Funnel and examined and diagnosed under light microscope. The nematodes determined were categorized into trophic (feeding types) groups as plant parasites, fungivores, bacterivores, predators and omnivores. As a result of the study, a total of 24 genera of nematodes, including 7 plant parasites, 9 bacterivores and 1 fungivore, 5 predators and 2 genera of omnivorous were determined. Overall, the most common plant parasitic nematodes were Helicotylenchus spp., Pratylenchus spp., Aphelenchoides spp. and Meloidogyne spp. and bacterivores nematodes were Cephalobus spp., Acrobeles spp., Rhabditis spp. and Chiloplachus spp. on the other hand, predatory and omnivorous nematodes were Labronema spp., Seinura spp. Mononchus spp. and Aphelenchus spp. Nematodes belonging to the genus Xiphinema spp. were considered economically very important for the region and were detected in walnuts, vineyards and mixed fruits of Şahinbey district and Mixed fruits of Oğuzeli district.