Numerical simulation of coalescence of micron-submicron sized droplets and thin films
Mikron-mikron altı boyutlu damlacıkların ve ince filmlerin birleşiminin sayısal simülasyonu
  1. Tez No: 703232
  2. Yazar: YILMAZ BARIŞ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dynamics of droplet merging emerges with an utmost significance in many scientific areas and its effects ranges vastly from agriculture to engineering. Understanding the underlying physics of coalescence of droplets is, therefore, crucial to have control over its effects in complex systems which they are included. In this study, time dependent coalescence dynamics of fully wetting cylindrical droplets is investigated extensively. Droplets are created utilizing the Young-Laplace equation, and the dynamics of the temporal development and the merger of two liquid droplets is studied through the solution of the governing unsteady Reynolds equation, obtained with lubrication assumption. The governing Reynolds equation is a 4th order non-linear partial differential equation for film thickness and it is solved using a time step marching algorithm in conjunction with an implicit formulation of the spatial domain solved iteratively to account for the non-linear terms.
Özet (Çeviri)
Damlacıkların birleşme dinamiği, birçok bilimsel alanda ortaya çıkmakta ve etkileri tarımdan mühendisliğe kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu nedenle damlacıkların birleşmesinin altında yatan fiziği anlamak bulundukları karmaşık sistemler üzerindeki etkilerini kontrol etmek için çok önemlidir. Bu çalışmada, tamamen ıslatan silindirik damlacıklar Young-Laplace denklemi ile oluşturulup birleşme sırasında sıvı kalınlıklarının zamana bağlı gelişiminin dinamiği, yağlama varsayımı ile elde edilen kararsız Reynolds denklemi çözülerek incelenmiştir. Bu problemde Reynolds denklemi, film kalınlığı için 4. dereceden doğrusal olmayan bir kısmi diferansiyel denklemdir ve doğrusal olmayan terimlerin etkisini hesaba katmak için yüzey koordinatı yönünde yinelemeli olarak çözülen örtük bir formülasyon ile zaman içinde adımlı ilerleme algoritması kullanan bir benzetimleme uygulanmıştır.