Aksiyal spondiloartrit hastalarında hastalık global değerlendirmesine etki eden faktörler
The factors affecting patient global assesments in patients with axial spondyloarthritis
- Tez No: 703251
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET AKAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Spondiloartritlerde BASDAI hastalık aktivitesinin ölçümünde kullanılan temel ölçeklerden biri olup hastalığın çeşitli yönleriye (aksiyal ve periferik hastalık yanısıra inflamasyon) değerlendirilmesine olanak sağlar. Hasta golbal değerlendirme (PGA) hastaların genel olarak hastalıklarının sağlık durumlarını nasıl etkilediğini değerlendirdikleri tek boyutlu ölçektir. Bu çalışmada; hem ilk vizitte hem de 2 yıllık yakipte hastaların global sağlık değerlendirmelerinde olası belirleyicileri PAG ile BASDAI komponenetleri arasındaki ilişkinin test edilerek gözden geçirilmesi planlanmıştır. Method: Çalışmaya axSpA tanısıyla takipli; bazal PGA ve BASDAI ölçekleri tam olan 313 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri kaydedildi. PGA skorları ile BASDAI ölçeği her bir alt skoru, BASFI skoru ve diğer hasta ve hastalık özellikleri arasındaki ilişki hem tek değişkenli hem de çok değişkenli analiz yöntemi ile test edildi. PGA skorunun 2 yıllık taipte değişimini etkileyen faktörler de GEE analiz yöntemi ile hem tek değişkenli hem de çok değişkenli olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 313 hastanın % 56.5'u erkek, ortalama tanı yaşı (±SD) 34.3 (11) tü. PGA skorlarının normal dağılmaması nedeniyle korelasyon analizinde Spearman's rho testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The BASDAI is one of the basic scales used in the measurement of disease activity in patients with spondyloarthritis and allows the evalution of various aspects of the disease (axial and peripheral disease as well as inflammation). The patient global assesment (PGA) is a one-dimensional scale in which patients eveluate how their illness affects their health. In this study, we planned to test and review the possible determinants of PGA and its relation with BASDAI components, BASFI scores and disease-related features both at first visit and at the 2 year follow-up. Methods: Patients with axSpA whose baseline BASDAI and PGA scores were complated, were included in the analysis. Demographic, clinical and laboratory characteristics of the patients were recorded. The relation between PGA scores and BASDAI sub-score, BASFI socre and other patient and disease characteristics were tested both univariate and multivariate analysis methods. The factors affecting the change in the PGA score over 2-year follow-up were also analyzed with GEE analysis method. Results: In total 313 patients (56.5% of male, mean age at diagnosis 34.3±11) were included in the analysis. PGA scores were not normally distributed. Therefore Sperman's rho test was used for correlation analysis.