Köpeklerin farklı pozisyonlarında ergonomik ölçümler
Ergonomic measurements of dogs with different positions
  1. Tez No: 703250
  2. Yazar: NİL GÜLSAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKUT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Köpek türünde, her ırkın vücut ölçüleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu çalışmada, evcil hayvan sektörünün faydalanabileceği, endüstri ve veteriner hekimlik alanında köpeklere özgü ergonomik nesneler geliştirmesinde yardımcı olabilecek, köpeklerin farklı duruş ve pozisyonlarında morfometrik verilerinin paylaşılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada farklı ırklardan 37 adet köpek kullanılmıştır. Her köpek üç farklı pozisyonda ve üç ayrı yönden toplam dokuz kez fotoğraflandırılmıştır. Bu şekilde, ayakta duruş, oturur ve yatar pozisyonlarında, yandan, önden ve arkadan fotoğraflar çekilmiştir. Ayrıca köpeklerin doğrudan tanımlayıcı ölçümleri ve canlı ağırlıkları alınmıştır. Fotoğraflar üzerinden ImageJ programı yardımıyla morfometrik vücut ölçümleri alınmıştır. Bulgular: Hayvanlardan alınan morfometrik ölçümler, öncelikle ırk özelliklerine göre gruplandırma yapılarak, sonra da tüm köpekler büyük, orta ve küçük ırk köpek olarak gruplandırılarak tablolarda sunulmuştur. Hayvanların genelinde aynı morfometrik ölçümlerin farklı pozisyonlarında farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak; bu çalışmanın verileri dikkate alındığında, köpeklere yönelik yaşam alanları, taşıma kutuları, yatak, medikal eşyalar vb. beden büyüklüğü ve şekliyle doğrudan ilişkili tasarımlar planlanırken canlı ağırlık ve ırk özellikleri yanında, hayvanların farklı pozisyonlardaki duruşları ve vücudun farklı bölümlerinden alınacak morfometrik değerlendirmelerle elde edilecek tüm konformasyon özellikleri kullanılmalıdır
Özet (Çeviri)
Objective: All dog breeds possess distinct morphological traits regarding body measurements. This study was aimed to share the morphometric data of dogs in different positions and stances which could be used by the pet practitioners and trainers. This could also help in the development of dog-specific ergonomic objects in the pet care industry and veterinary medicine. Material and Methods: In this study, dogs of 37 different breeds were taken. A dog was photographed nine times. The photographs were taken in the standing, sitting, lying down postures, from the sidewise, frontside and backside. In addition, direct descriptive measurements and body weights of the dogs were taken. Morphometric measurements were taken on the photographs with ImageJ program. Results: The morphometric measurements taken from the animals were categorized into two groups. Firstly, they were presented according to the breed and, secondly, according to the body sizes (small, medium, and large). It has been determined that the same morphometric measurements in general show differences in different positions of the animals. Conclusions: In conclusion, as special equipment designs for dogs (like enclosures, portable boxes, beds, medical equipment, etc.) are directly related not only to live weight and breed characteristics but also to body size and shape. Therefore, for their design, the postures of the animals and the conformational features to be obtained by morphometric evaluations from different parts of the body should be considered.