Ekzojen obezitenin çocuklarda yaş gruplarına göre dağılımı ve metabolik komplikasyonlarının incelenmesi
Investigation of the distribution and metabolic complications of exogene obesity in children by age groups
  1. Tez No: 703276
  2. Yazar: BÜŞRA KAYGUSUZ AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAY SELVER EKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Obezite fiziksel ve psikolojik olarak hastaları ciddi anlamda etkileyen, sıklığı dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir. Çocukluk döneminde başlayan obezitenin yaşamın ilerleyen dönemlerinde de etkin olduğu, obezitenin süresi ve ciddiyetinin komplikasyonları etkilediği düşünülmektedir. Erişkin dönemde başta prediyabet, tip 2 DM, kardiyovasküler hastalıklar, koroner arter hastalığı ve daha birçok morbiditenin sebebi olarak gösterilmesi nedeniyle çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi ve tedavisi büyük önem taşımaktadır. Biz de çalışmamızda çocuk ve adelosanlarda obezitenin komplikasyonlarını, pubertal durum ve yaş gruplarına göre dağılımını inceledik. Metabolik kompliksyonların ayrı ayrı değerlendirildiği ve sıklığına göre sınıflandırıldığı bir çalışmanın literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Ayrıca metabolik komplikasyonların hepsinin birlikte ele alındığı bir çalışmanın literatüre daha geniş bir bakış açısı kazandıracağı kanısındayız. Yöntem: Çalışmamızda Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne fazla kilolu olma şikâyeti ile 2017 ve 2021 tarihleri arasında başvurmuş ve ekzojen obezite tanısı alan 202 hastanın poliklinik dosya bilgilerini geriye dönük olarak inceledik. Hastalar cinsiyetleri, yaşları, antropometrik ölçümleri, pubertal durumları, lipid profilleri, kan şekeri açısından incelemeleri, prediyabet ve metabolik sendrom sıklığı, karaciğer yağlanması açısından değerlendirildi. Hastalar pubertal ve prepubertal olarak sınıflandırıldı, yaş gruplarına göre oranlama yapıldı. Hastalarda dislipidemi belirlenmesi için 2018 yılında hazırlanan TEMD Dislipidemi Tanı ve Tedavi Kılavuzu kaynak olarak alındı. Prediyabet açısından açlık kan şekeri 126 > olanlar ve HbA1c >5,7 olanlar hastalar anlamlı kabul edildi. Hastalar metabolik sendrom açısından modifiye WHO kriterleri baz alınarak değerlendirildi. Hastalar hipertansiyon açısından kız ve erkek olarak yaşa göre tansiyon persantilleri ile değerlendirildi, 95 p < olanlar hipertansif olarak ele alındı. Bulgular: Yaptığımız çalışmada ekzojen obezite tanısı alan 202 hasta prepubertal ve pubertal olarak sınıflandırıldı. Metabolik sendrom, hipertansiyon, prediyabet açısından pubertal v hastalarda daha sık komplikasyonla karşılaşılırken dislipidemi ve karaciğer yağlanması açısından prepubertaller ile pubertaller arasında anlamlı fark izlenmedi. Prediyabet oranı pubertallerde %25,7, prepubertallerde %10 olarak saptandı. Hipertansiyon açısından ise prepubertallerde %14,3 saptanırken pubertallerde %40 oranında saptandı.Metabolik sendrom oranı ise prepubertallerde %3 oranında iken pubertallerde %10,6 oranında görüldü. Sonuç: Çalışmamızda son dönemde sıklığı giderek artan obezitenin çocuklarda da komplikasyon oranlarının alarm verici düzeyde yüksek olduğu, pubertal döneme yaklaştıkça görülme sıklığının arttığı saptanmıştır. Obezitenin önlenmesi ve erken tedavi konusundan mutlaka uyanık olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Obesity is a growing health problem all around the world that affects patients both physically and mentally. It is thought that childhood-onset obesity is effective in adulthood as well and duration and severity of obesity affect complications. Since obesity is accepted as the cause of many morbidities - especially prediabetes, type 2 diabetes mellitus, cardiovascular diseases, coronary artery disease- it is really important to prevent and treat childhood-onset obesity. Here we examined the distribution of obesity complications in children and adolescents according to their pubertal status. We think a study that examining metabolic complications separately and categorizing them according to their frequency will contribute to literatüre. Also, we hope a study that evaluating all metabolic complications together will give a broad perspective to the literatüre. Methods: We examined 202 medical information files of patients who were admitted to the department of pediatric endocrinology of Meram faculty of medicine Necmettin Erbakan University with a complaint of being overweight between 2017-2021 and was being diagnosed exogenous obesity. Patients were evaluated in terms of their sex, age, anthropometric measurement, pubertal status, lipid profile, blood glucose level, prediabetes, and metabolic syndrome frequency, and fatty liver. Patients were classified as pubertal and prepubertal, they also proportioned according to age groups. TEMD guideline for diagnosis and treatment of dyslipidemia was used as a reference to define dyslipidemia. In terms of prediabetes, patients who have fasting blood glucose higher than 126 and glycosylated hemoglobin higher than 5,7 were considered meaningful. They were evaluated based on modified WHO criteria in regards to metabolic syndrome. They were assessed in terms of hypertension with blood pressure percentiles according to age as boys and girls, those with higher than 95 percentile were considered as hypertensive. vii Results: In our study, 202 patients who were diagnosed with exogenous obesity were classified as prepubertal and pubertal. Pubertal ones have a higher risk from the point of metabolic syndrome, hypertension but no meaningful difference was seen between pubertal and prepubertal ones according to dyslipidemia and fatty liver. Prediabetes ratio was 25,7% in pubertal ones and 10% in prepubertal ones and hypertension ratio was %40 in pubertal ones and %14,3 in prepubertal ones. Conclusion: In our study, we found that the complication rates of obesity, whose frequency has increased day by day, are alarmingly high in children as well, and that the incidence increases as the pubertal period approaches. Given obesity prevalence has been increasing day by day, we can say that education of children and their families about obesity, arrangement of prevention program of obesity, early diagnosis, and early treatment is essential to prevent to occur these kinds of complications.