Cu2SnS3 ince film güneş hücrelerinin geliştirilmesi
Development of Cu2SnS3 thin film solar cells
  1. Tez No: 703277
  2. Yazar: BERKCAN ERENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ATEŞ, PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, CTS tabanlı ince film güneş hücreleri için In2S3 tampon ve Cu2SnS3 soğurucu ince filmleri geliştirmek ve fiziksel mekanizmalarını aydınlatmak amaçlanmıştır. Ayrıca, geliştirilen tampon ve soğurucu filmler kullanılarak Ni/Al/Ni/Al:ZnO/i-ZnO/In2S3/Cu2SnS3/Mo/SKC mimarisinde CTS güneş hücresi fabrikasyonunun yapılması ve çıktı parametrelerinin belirlenmesi hedeflendi. Cu ve Sn öncü metal yığınlarının farklı konfigürasyonlarda biriktirilmesinin ardından, öncü yığınların iki bölgeli CVD sisteminde sülfürizasyon işlemleri ile CTS soğurucu filmler geliştirildi. Hücrelerin Mo arka kontağı, In2S3 tampon katmanı, i-ZnO/AZO pencere katmanı ve ön kontakları, magnetron püskürtme tekniği aracılığıyla geliştirildi. Güneş hücresi için geliştirilen her bir ince film katmanının yapısal, morfolojik, optik ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi amacıyla, kaplanan filmlerin gelişmiş karakterizasyonları belirlendi. Metalizasyon ve mekanik çizme adımlarını içeren aygıt fabrikasyon adımları ile CTS güneş hücreleri elde edildi. Geliştirilen güneş hücrelerinin verimlilik değerleri 100 mW/cm2 güneş ışınımı gücü (AM1,5) altında % 1,30; % 2,91; % 2.99; % 3,02 ve % 3,11 olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, it was aimed to develop In2S3 buffer and Cu2SnS3 absorber thin films for CTS-based thin film solar cells and to illuminate their physical mechanisms. In addition, it was also targeted to perform the fabrication of CTS solar cell with the architecture of Ni/Al/Ni//Al:ZnO/i-ZnO/ In2S3/Cu2SnS3/Mo/SLG using the developed buffer and absorber films and to determine the output parameters. CTS absorber films were developed by sulfurization processes of the precursor stacks in a two-zoned CVD system after the deposition of Cu and Sn precursor metallic stacks in different configurations. The Mo back contact, In2S3 buffer layer, i-ZnO/AZO window layer and front contacts of the cells were improved via the magnetron sputtering technique. Advanced characterizations of the deposited films were determined with the purpose of examining the structural, morphological, optical and electrical properties of each thin film layer developed for the solar cell. CTS solar cells were achieved with device fabrication steps including metallization and mechanical scribing steps. The efficiency values of the developed solar cells were obtained under solar radiation power of 100 mW/cm2 (AM1.5) to be 1.30%, 2.91%, 2.99%, 3.02% and 3.11%.