Diyarbakır koşullarında kışlık ara ürün olarak yetiştirilecek bazı tek yıllık baklagil yem bitkilerinin silajlık mısır'ın verim ve kalite unsurları üzerine etkileri
The effects of some annual forage legumes grown as winter catch crop on the yield and quality of silage corn production in diyarbakir conditions
  1. Tez No: 703283
  2. Yazar: ZÜLEYHA ÇINARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA ZORER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması, Diyarbakır koşullarında kışlık ara ürün olarak yetiştirilecek bazı tek yıllık baklagil yem bitkilerinin silajlık mısır'ın verim ve kalite unsurları üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla 2019-2020 yılları arasında GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi deneme alanında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuş olup kışlık ara ürün olarak yem bezelyesinin (Pisum arvanse L.) Gap Pembesi, mürdümüğün (Lathyrus sativus L.) Gap Mavisi, adi fiğin (Vicia sativa L.) Görkem çeşitleri ile ana ürün olarak mısırın ADA 523 çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, kışlık ara ürün olarak yetiştirilen baklagil yem bitkilerinden en yüksek yeşil ot verimi yem bezelyesinde 2842 kg/da ve en yüksek kuru ot verimi 657 kg/da ile adi fiğde ölçülmüştür. Baklagil yem bitkilerinin ana ürün mısırda incelenen özelliklere etkisi istatistiksel olarak farklılıklar göstermiştir. Bitki boyu, klorofil miktarı, sap çapı üzerine etkisi %1 düzeyinde önemli çıkarken, ham protein oranı ile ham protein, yeşil ot ve kuru ot verimi üzerine etkisi %5 düzeyinde önemli çıkmıştır. Bitkide yaprak, sap ve koçan oranı üzerine etkisi önemsiz çıkmıştır. En yüksek yeşil ve kuru ot verimi 7960 kg/da ve 2706 kg/da ile mürdümük parsellerinden sonraki mısırdan elde edilmiştir. Sonuç olarak, mısırdan önce ekilen farklı baklagil yem bitkilerinin mısırda verim ve kalite unsurları üzerine önemli etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental area of GAP International Agricultural Research and Training Center between 2019-2020 in order to determine the effects of some annual forage legume grown as winter catch crop on yield and quality factors in silage corn production in Diyarbakır conditions. The research was established according to the randomized blocks experimental design with 3 replications, Gap Pink of field pea (Pisum arvanse L.), Gap Blue of grasspea (Lathyrus sativus L.) and Gorkem varieties of common vetch (Vicia sativa L.) as winter catch crop, ADA 523 variety of corn was used as the main crop. According to the results obtained in the study, the highest green grass yield was measured in field peas with 2842 kg/da and the highest dry matter yield was measured in common vetch with 657 kg/da among forage legume crops grown as winter catch crop. The effects of forage legumes crops on the investigated properties of the main corn crop showed statistical differences. While the effect on plant height, chlorophyll amount and stem diameter was significant at the level of 1%, the effect on crude protein ratio and crude protein, green grass and dry matter yield was significant at the level of 5%. The effect on the leaf, stem and ear ratio of the plant was insignificant. The highest green grass yield with 7960 kg/da and dry matter yields with 2706 kg/da were obtained from corn after the grasspea. In the study, it was concluded that different forage legumes planted before corn had significant effects on yield and quality factors in corn.