AISI 8620 çeliğinin farklı şartlar altındaki mekanik özellikleri, korozyon direnci ve mikroyapılarının incelenmesi
Investigation of mechanical properties, corrosion resistance and microstructures of AISI 8620 steel under different conditions
  1. Tez No: 703282
  2. Yazar: FURKAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENDERES KAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzün imalat endüstrisinde yaygın olarak kullanılan AISI 8620 (21NiCrMo2) sementasyon çeliği makine, pim, mil ve dişli çark yapımında tercih edilen başlıca malzemeler arasında yer almaktadır. Malzemelere uygulanan kriyojenik işlemin mekanik özelliklere olumlu yönde etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, AISI 8620 çeliğe; sementasyon işlemine tamamlayıcı olarak -196 °C'de 24 ve 36 saat bekletme süreli kriyojenik işlem ve sonrasında 2 saat temperleme işlemi uygulanmıştır. Dört farklı grupta sınıflandırılan numunelerin makro - mikro sertlik, çekme, darbe, aşınma, korozyon testleri ve mikroyapı incelemeleri gerçekleştirilerek malzemenin mekanik özellikleri üzerinde kriyojenik işlemin etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak, 24 saat bekletme süreli kriyojenik işlemin bu malzemenin mekanik özelliklerini, korozyon direncini ve mikroyapısını iyileştirmede optimum bekletme süresi olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, kriyojenik işlemin etkisi ile kristal yapının olumlu yönde değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AISI 8620 (21NiCrMo2) cementation steel, which is widely used in today's manufacturing industry, is among the materials preferred in machinery, pins, shafts and gear wheels. It is known that cryogenic treatment applied to materials has positive effects on mechanical properties. In this study, AISI 8620 steel; as a complement to the cementation process, cryogenic treatment with 24 and 36 hours holding time at -196 °C and then 2 hours tempering process was applied. The effects of cryogenic treatment on the mechanical properties of the material were investigated by performing macro - micro hardness, tensile, impact, wear, corrosion tests and microstructure examinations of the samples classified in four different groups. As a result, it was found that the cryogenic treatment with 24 hours holding time was the optimum holding time to improve the mechanical properties, corrosion resistance and microstructure of this material. In addition, it was observed that the crystal structure changed positively with the effect of the cryogenic treatment.