Multipl skleroz ilişkili üveitlerde klinik karakteristikler ve arka segment parametrelerinin optik koherens tomografi anjiografi ile analizi
Analysis of clinical characteristics and posterior segment parameters in multiple sclerosis-associated uveitis with optical coherence tomography angiography
- Tez No: 703284
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE PINAR ÇAKAR ÖZDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Multipl skleroz ilişkili üveitlerin (MSİÜ) klinik karakteristiklerini tanımlamak, multipl skleroz (MS) ve MSİÜ ilişkisini, hastalarının optik koherens tomografi anjiyografi (OKT-A) ve spektral-domain optik koherens tomografi (SD-OKT) parametreleri ışığında incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya MSİÜ bulunan 29 hastanın 58 gözü, 55 MS hastasının 102 gözü ve 41 sağlıklı kontrol grubunun 41 gözü dahil edildi. MS ve MSİÜ gruplarında gözler, optik nörit geçiren (MSON+, MSİÜON+) ve geçirmeyen (MSON-, MSİÜON-) olarak dört alt gruba ayrıldı. MSİÜ grubu SUN 2021 (Standardization of Uveitis Nomenclature ) kriterlerine göre sınıflandırıldı. Tüm hastalara OKT-A ve SD-OKT ile ölçümler yapıldı. MS, MSİÜ ve kontrol gruplarının ölçüm sonuçları birbiri ile karşılaştırıldı. Bulgular: MSİÜ içerisinde en sık intermediyer üveit gözlendi (%41,4).- İntermediyer üveitlerin %44,4 'üne granülomatöz ön üveit de eşlik etmekteydi. Periferik vasküler kılıflanma en sık klinik bulgu, katarakt ise en sık görülen komplikasyon olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to describe the clinical characteristics of multiple sclerosis-associated uveitis (MSAU), to examine the relationship between multiple sclerosis (MS) and MSAU, in the light of optical coherence tomography angiography (OCT-A) and spectral-domain optical coherence tomography (SD-OCT) parameters of patients. Methods: The study included 58 eyes of 29 patients with MSAU, 102 eyes of 55 patients with MS, and 41 eyes of 41 healthy controls. The eyes were divided into four subgroups depending on history of optic neuritis (MSON+, MSAUON+, MSON-, MSAUON-). Patients with MSAU were classified according to the SUN 2021 (Standardization of Uveitis Nomenclature) criteria. All underwent OCT-A and SD-OCT. Measurement results of MS, MSAU and control groups were compared with each other. Results: In MS patients, intermediate uveitis was the most common type of uveitis (41.4%), and 44.4% of intermediate uveitis was accompanied by granulomatous anterior uveitis. Peripheral vascular sheathing was the most common clinical finding, and cataract was the most common complication.