Kitlesel bireyselleştirme: Üretim yönetimi perspektifinden tekstil sektörüne yönelik bir çalışma
Mass customization: A study on the textile industry from the production management perspective
  1. Tez No: 703340
  2. Yazar: BUSHRA ALTAWIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sanayi devrinin başlamasıyla beraber endüstrilerde seri üretime çok büyük bir önem verilmiştir. İşletmeler aynı üründen yüksek adet üreterek her türlü üretim aşamalarında tasarruf yoluna gitmişlerdir. Ancak 20. yüzyılda bazı firmalar farklı sektörlerde örneğin; teknoloji, tekstil, otomobil gibi sektörlerde seri üretimden kitlesel bireyselleştirmeye geçiş yapılmıştır. Üretici firmalar müşterilerin tercihlerine ve isteklerine göre ürün üreterek müşterinin memnuniyetini son dereceye kadar sağlayacaklarından emin oldukları için odak noktalarını tüketiciye doğru vermişlerdir. İki kavramı bir araya getiren kitlesel bireyselleştirme hem seri üretimden hem özelleştirmeden faydalanarak üreticiye geniş bir esneklik sağlamaktadır. Ayrıca günümüzde son derece üretimi kolaylaştıran teknolojiler örneğin; CAM/CAD sistemleri, dijital baskı,3D kitlesel bireyselleştirmenin uygulanabilirliğini sağlamıştır. Bu çalışmada kitlesel bireyselleştirmenin tekstil sektöründe üretim perspektifinden uygulanabilirliği ve işletmelerde sağladığı avantajlarla birlikte zorlukları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the beginning of the industrial era, a great importance was given to mass production in industries.Businesses have gone to the way of saving in all production stages by producing high quantities of the same product.However, in the 20th century, some companies in different sectors, for example; There has been a transition from mass production to mass individualization in sectors such as technology, textiles and automobiles.Manufacturers have given their focus to the consumer as they are sure that they will provide the customer's satisfaction to the last degree by producing products according to the preferences and wishes of the customers. Mass customization, which brings the two concepts together, provides a wide flexibility to the manufacturer, benefiting from both mass production and customization. In addition, technologies that facilitate production of mass customization today, for example; CAM/CAD systems have enabled the feasibility of digital printing and 3D. In this study, the applicability of mass customization in the textile sector from a production perspective and the advantages and difficulties it provides in businesses are discussed.