Burkina Faso'da susam üretiminin karlılık analizi ve satış sisteminin ekonometrik analizi: Boucle Du Mouhoun bölgesi örneği
Analysis of the profitability of sesame production and econometric analysis of the marketing system in Burkina Faso: Example of Boucle Du Mouhoun
  1. Tez No: 703341
  2. Yazar: NAFISSETOU OUEDRAOGO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Ziraat, Econometrics, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmada Burkina Faso'nun Boucle du Mouhoun bölgesindeki susam üretiminin karlılığının ve pazarlama sisteminin ekononometrik olarak analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada kullanılan veriler 200 susam üreticisinden yüz yüze anket yöntemiyle elde edilmiş olup, 2020-2021 üretim sezonunu kapsamaktadır. Karlılık analizi kapsamında, susam üretiminde girdi kullanımı, üretim masrafları, verimlilik ve kar göstergeleri ortaya konulmuştur. Pazarlama sisteminin analizi kapsamında ise, multinominal lojistik regresyon modeli kullanılarak pazarlama kanallarının seçimini etkileyen faktörler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, susam üretiminin hektara toplam değişken masrafları 35229,70 FCFA/ha (563,68 TL/ha) , toplam sabit masraflar 49651,49 FCFA/ha (794,42 TL/ha), gayrisafi üretim değeri 85916,39 FCFA/ha (1374,66 TL/ha), brüt karı 50686,69 FCFA/ha (810,99 TL/ha), net karı 1035,20 FCFA/ha (16,56 TL/ha) olarak hesaplanmıştır. Multinominal lojistik regresyon sonuçlarına göre üreticilerin sattıkları susam miktarı, susam satış fiyatı, susam pazarlama masrafı ve üreticinin susam üretim yeri ve merkeze uzaklığı istatistiksel olarak önemli düzeyde üreticilerin pazarlama kanalı seçimini etkileyen faktörler olarak bulunmuştur. Üreticilerin üretim çıktılarını iyileştirmek için üretim girdilerini ve tarımsal mekanizasyon kullanımını iyileştirmeleri gerekir. Düşük satış fiyatı gibi pazarlama sorunlarının üstesinden gelmek için üreticiler, alıcılarla fiyatı pazarlığı yapabilmek için kooperatif veya birlik şeklinde organize olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to analyze the profitability of sesame production and to analyze econometrically the sesame marketing system in the Boucle du Mouhoun region in Burkina Faso. The data used in the study was obtained from 200 sesame growers using a face-to-face survey method throughout the 2020-2021 production season. In the analysis of profitability, the use of inputs, production costs, productivity and profitability indicators in sesame production were revealed. In the marketing system analysis, factors affecting the selection of marketing channels were examined using the multinomial logistic regression model. According to the results of the research, the total variable costs per hectare of sesame production: 35229,70 FCFA/ha (563,68 TL/ha); total fixed costs 49651,49 FCFA/ha (794,42 TL/ha) gross production value: 85916,39 FCFA/ha (1374,66 TL/ha), gross margin; 50686,69 FCFA/ha (810,99 TL/ha), net profit reached 1035,20 FCFA/ha (16,56 TL/ha). The results of the multinomial logistic regression revealed that the quantity of sesame sold by producers, the selling price of sesame, the cost of marketing sesame and the distance between the place of production of sesame and the urban center are the factors affecting the selection of marketing channels from producers at a statistically significant level. Producers need to improve their production inputs and the use of agricultural mechanization in order to improve their production efficiency. To overcome marketing problems such as low selling prices, producers must organize themselves into cooperatives or associations to negotiate the selling price with buyers.