Farklı aspir (Carthamus tinctorius L.) çeşitleri üstünde Acanthiophilus helianthi rossı (dıptera: tephrıtıdae)'nin van ili'nde populasyon gelişmesi ve laboratuvar koşullarında populasyon parametrelerinin belirlenmesi
Population development of Acanthiophilus helianthi rossi (diptera: tephritidae)) on different safflower (Carthamus tinctorius L.) varieties in van and determination of population parameters in laboratory conditions
  1. Tez No: 703364
  2. Yazar: ESRA KINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Acanthiophilus helianthi aspir sineği olarak ta bilinen aspir bitkilerinde önemli zararlara neden olan oligofag bir türdür. Konukçuları arasında bulunan aspir (Carthamus tinctorius) bitkisi, ülkemizde yetiştiriciliği son yıllarda artan, kuraklığa dayanıklı ve adaptasyon yeteneği yüksek önemli bir enerji bitkisidir. Bu çalışmada aspir için oldukça uygun iklim ve toprak yapısına sahip Van ilinde son yıllarda üretilmeye başlanan bitkinin 5 farklı çeşidi üstünde A. helianthi'nin populasyon gelişmesi ve laboratuvar şartlarında bazı biyolojik parametreler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre A. helianthi'nin en çok Asol çeşidini, en az ise Göktürk çeşidini tercih ettiği gözlenmiştir. Her 5 çeşidinde zararlının gelişimine bağlı olarak oluşan stres koşullarında önemli fizyolojik ve morfolojik tepkiler verdiği saptanmıştır. Teşhis edilen örneklerden Ormyrus orientalis, Bracon sp., Eurytoma acroptilae ve Microdontomerus annulatus'un A. helianthi'nin önemli parazitoitleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Acanthiophilus helianthi, also known as the capsule or safflower fly, is an oligophagous species that causes significant damage to safflower plants. Safflower (Carthamus tinctorius L.) plant, which is among its hosts, is an important energy plant, whose cultivation has increased in recent years in our country, resistant to drought and has high adaptability. In this study, the population development of A. helianthi on 5 different varieties of the plant, which has been started to be produced in the province of Van, which has a very suitable climate and soil structure for safflower, and some biological parameters in laboratory conditions were investigated. According to the results obtained, it was observed that A. helianthi preferred the Asol variety the most and the Göktürk variety the least. It was determined that all 5 cultivars gave important physiological and morphological responses under the stress conditions caused by the development of the pest. Among the identified parasitoid, Ormyrus orientalis, Bracon sp., Eurytoma acroptilae and Microdontomerus annulatus were found to be important parasitoids of A. helianthi.