İzmir yöresindeki bazı doğal bitki türlerinin dikey bahçe sistemlerinde kullanım olanakları
Using possibilities of some natural plant species in region of izmir in vertical garden systems
  1. Tez No: 703367
  2. Yazar: NECMETTİN GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kırsal alanlardan kentsel alanlara artan göçler, kentsel yapılaşma hızının artmasına, açık ve yeşil alanların azalmasına neden olmuştur. Dikey bahçeler açık ve yeşil alanların arttırılmasında kullanılabilecek alternatif yöntemlerden birisidir. Bu çalışma İzmir yöresindeki bazı doğal bitki türleri içerisinden dikey bahçe sisteminde kullanılabilecek bitki türünü belirlemek ve belirlenen bitki türünün dikey bahçe sistemlerindeki sürdürülebilirliğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. En ideal bitkiyi belirlemek için çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden AHP ve TOPSIS yöntemleri kullanılmıştır. Yöntemlerin uygulanması sonucunda en ideal bitki Lavandula stoechas L. belirlenmiştir. Lavandula stoechas L. bitkileri 12 hafta, keçe sistemi, modüler panel sistemi, hidroponik sistem ve yatay sistem (kontrol)'de yetiştirilmiştir. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü kurulmuştur. Bütün sitemlerde bitki büyüme ve gelişme tespit edilmiştir. Dördüncü hafta sonunda en yüksek bitki boyu yatay sistem (10.33 cm), modüler panel sistemi (9.67 cm) ve keçe sisteminde (9.00 cm) gerçekleşmiştir. 8. ve 12. hafta sonlarında bitki boyları bakımından uygulamalar arası fark belirlenmemiştir. 4. ve 8. hafta sonunda bitki çapı yatay sistem ve modüler panel sistemde yüksek olmuş, 12. hafta sonunda fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing migration from rural areas to urban areas has led to an increase in the rate of urban construction and a decrease in open and green spaces. Vertical gardens are one of the alternative methods that can be used to increase open and green spaces. This study was carried out to determine the plant species that can be used in the vertical garden system among some natural plant species in the Izmir region and to determine the sustainability of the determined plant species in vertical garden systems. AHP and TOPSIS methods, which are multi-criteria decision-making methods, were used to determine the most ideal plant. As a result of the application of the methods, it was determined that the most ideal plant was Lavandula stoechas L. Lavandula stoechas L. plants were grown in felt system, modular panel system, hydroponic system and horizontal system (control) for 12 weeks. The experiment was set up with 3 replications according to the randomized plot design. Plant growth was detected in all systems. At the end of the fourth week, the highest plant height was achieved in the horizontal system (10.33 cm), the modular panel system (9.67 cm) and the felt system (9.00 cm). At the end of the 8th and 12th weeks, there was no difference between the treatments in terms of plant heights. At the end of the 4th and 12th weeks, the plant diameter was high in the horizontal system and modular panel system, and no difference was detected at the end of the 12th week.