Oksidan stres altındaki nötrofillerde alpha-lipoik asitin protein ve DNA oksidasyonuna karşı etkinliği
- Tez No: 70337
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAGA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET oc-LA, son yıllarda AO aktivitesi dikkati çeken ve enerji metbolizmasında rol oynadığı bilinen endojen bir bileşiktir. Ox-LDL'e manız bırakılan nötrofillerin verdiklefi aktivasyon yanıtıyla oluşan oksidan stres durumunda, a-LA'in protein ve DNA oksidasyonuna karşı koruyucu olduğu, hücre içi thiol azalmasını engellediği ve NO oluşumunu baskıladığını gözlemledik. Bu özellikleri sayesinde, a- LA'in, hücreleri oksidan stresin oluşturduğu sitotoksisiteye karşı anlamlı olarak koruduğu görüldü a-LA'in antioksidan etkileri, bir çok in vitro çalışmada gösterilmiştir. Enerji metabolizmasındaki rolü iyi bilinen a-LA ve indirgenmiş formu olan DHLA, muhtemelen in vivo antioksidan korumaya önemli bir katkıda bulunmaktadır. Endojen düzeylerinin azaldığı bilinen diyabet, nörodejeneratif bozukluklar ve ateroskleroz gibi hastalıklarda, ekzojen a- LA verilmesi bir tedavi yaklaşımı olabilir 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY a- Lipoic acid with its well known role in energy metabolism has recently taken a great deal of attention with its antioxidant activity. We observed that a- lipoic acid protects against protein and DNA oxidation, prevents depletion of intracellular thiol and suppresses NO formation under oxidative stress conditions generated by the activation of neutophils exposed to ox- LDL. By these properties, a- LA has been found to protect cells against the cytotoxicity of oxidants significantly. Antioxidant effects of a-LA have been shown in many in vitro studies. In addition to its role in energy metabolism, a- LA and its reduced form dihydrolipoic acid might contribute protection against oxidative stess in vivo. Exogen a- LA has been found to possess therapeutic potential in a variety of diseases such as diabetes, neurodegenerative disorders and atherosclerosis, all of which display some depletion of endogen a- LA. 88