İskenderun körfezi'nde dağılım gösteren erugosquilla massavensis (Kossman, 1880) (Crustacea, stomatopoda)'in bazı populasyon parametreleri ve üreme biyolojisi
Some biological characteristics of erugosquilla massavensis (Kossman, 1880) (Crustacea, stomatopoda) in the iskenderun bay
- Tez No: 703370
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TÜRELİ BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmayla Türkiye'nin Levant Denizi kıyısında baskın tür olan Lesepsiyen Stomatopod Erugosquilla massavensis (Kossman, 1880)'in populasyon biyolojisi parametreleri (büyüme ve üreme verileri, ölüm ve sömürülme oranları) ilk kez incelenmiştir. İskenderun Körfezi'nde toplam 711 dişi ve 738 erkek olmak üzere 1449 birey elde edilmiştir. Dişi ve erkek bireylerin ortalama karapas uzunluğu sırasıyla; 27,99±3,65 mm ve 28,35±3,38 mm ölçülmüştür. Erkek:dişi cinsiyet oranı 1,04:1 olarak hesaplanmıştır. Dişi, erkek ve tüm bireylerde total uzunluk- total ağırlık ilişkisi incelendiğinde negatif allometrik büyüme tespit edilmiştir. Tüm bireylerin von Bertalanffy büyüme sabitleri L∞= 157,5 mm, k= 0,610 yıl-1 olarak bulunmuştur ve 0-4,9 yaş aralığında oldukları saptanmıştır. E. massavensis dişilerinin üreme dönemi mart, haziran ve ağustos-eylül ayları ve ilk eşeysel olgunluk boyları 27,58 mm olarak tespit edilmiştir. Bu araştırmayla ilk kez E. massavensis olgun dişileri tanklarda yumurtlatılmış ve yumurtlamadan yaklaşık 9-12 gün sonra pseudozoea larvaları gözlenmiştir. Karapas boyları ortalama 28,10±3,53 mm olan yumurtalı dişilerin, yumurta verimlilikleri ortalama 59822,25±33393,96 adet, yumurta çapları ortalama 0,611±0,02 mm hesaplanmıştır. Bireylerin tümünde balıkçılık kaynaklı ölümlerin doğal ölümlerden fazla olduğu (Z=2,09; F=1,36 ve M=0,73) ve bireylerinin sömürüye uğradığı (E=0,65) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, population biology parameters (growth, reproduction data, mortality and exploitation rates) of the Lessepsian Stomatopod Erugosquilla massavensis (Kossman, 1880), which is the dominant species in the Levantine coast of Turkey were investigated for the first time. A total of 711 females and 738 males were obtained in the Iskenderun Bay. The mean carapace length of females and males were 27.99±3.65 mm, and 28.35±3.38 mm, respectively. The male:female sex ratio was 1.04:1. The relationship between total length and total weight in female, male and all individuals was determined as negative allometric growth. von Bertalanffy growth constants were found to be L∞= 157.5 mm, k= 0.610 year-1 for all individuals and individuals were in the 0 - 4,9 age range. Three peaks were observed in March, June and August-September as the reproductive period of E. massavensis females and the first sexual maturity length of the females was determined as 27.58 mm. With this study, mature females of E. massavensis were spawned in tanks for the first time and pseudozoea larvae were observed approximately 9-12 days after spawning. The mean carapace length of egg-laying females is 28.10±3.53 mm. The fecundity was calculated as 59822.25±33393.96 eggs on average, and egg diameters were calculated as 0.611±0.02 mm on average. It was determined that mortality from fishing were higher than natural mortality in all individuals (Z=2.09; F=1.36, M=0.73).