Van ve çevresinde yaşayan çocuklarda ve gençlerde açlık insülin seviyesi ile serum lipid ve lipoproteinleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Association of fasting insulin level with serum lipid and lipoprotein levels in children, adolescents, and young adults in Van and surroundings
  1. Tez No: 70342
  2. Yazar: H. HALUK DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TESTERECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Öz Van ve çevresinde yaşayan, 10 ile 30 yaş arasındaki sağlıklı, 276 erkek ve 144 kadın olmak üzere toplam 420 bireyin serumunda, insulin, glukoz, total kolesterol, trigliserit, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve VLDL kolesterol ölçülerek, aralarındaki ilişki yaşa, cinsiyete, kan basıncına ve vücut kitle indeksine göre araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the level of insulin, glucose, total cholesterol, triglyceride, HDL cholesterol, LDL cholesterol and VLDL cholesterol were determined on blood samples of 420 people (276 male and 144 female, age of 10 to30) living in Van and surroundings and relation of above parameters was investigated by sorting age, sex, blood pressure and body mass index.