Dört motorlu insansız hava aracının tasarımı ve kontrol yazılımı
Four unmanned aerial vehicle design and control software
- Tez No: 703427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsansız hava araçları (İHA) insana ihtiyaç duymadan otonom bir şekilde uçuş gerçekleştirebilen veya herhangi bir yer kontrol istasyonu ile uzaktan kontrol edilebilen pilotsuz hava araçlarıdır. İHA'lar, gün geçtikçe popüler hale gelmekte ve kullanım alanları oldukça artmaktadır. Askeri, ticari, afet yönetimi, akademik platformlar gibi alanlarda yaygınca kullanılmaktadır. İHA'lar fiziksel olarak 2 kısma ayrılırlar. Bunlardan biri manevra yeteneği yüksek, dikey iniş kalkış hareketi yapabilen, faydalı yük taşıyabilen ve düşük menzil ve irtifada uçuş gerçekleştiren döner kanatlı İHA'lardır. Diğeri ise döner kanatlı İHA sistemlerine benzer özellikler gösteren fakat farklı olarak yüksek seyir hızına sahip uçuş hareketleri gerçekleştiren sabit kanatlı İHA'lardır. Yapılan araştırmalar neticesinde döner kanatlı İHA'nın bir çeşidi olan dört motorlu insansız hava araçları (DMİHA) üzerine yaptığımız çalışmada fırçasız doğru akım motorlarının (FDAM) devir sayıları ve hızları arasındaki ilişki Proportional – Integral – Derivative (PID) ve Proportional – Derivative (PD) kontrol yöntemleri ile tasarlanılıp incelenmiştir. Bu çalışmada elde edilen veriler Matlab ortamında işlenmiş ve Arduino platformunda geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs) are pilotless aerial vehicles that can fly autonomously without the need for humans or that can be remotely controlled by any ground control station. UAVs are becoming popular day by day and their usage areas are increasing considerably. It is widely used in fields such as military, commercial, disaster management and academic platforms. UAVs are physically divided into 2 parts. One of them is rotary - wing UAVs with high maneuverability, vertical take - off and landing movements, carrying payloads and flying at low ranges and altitudes. The other is fixed - wing UAVs, which have similar features to rotary - wing UAV systems, but differ in high cruising speed flight movements. As a result of the researches, in our study on four - engine unmanned aerial vehicles (FEUAV), which is a type of rotary - wing UAV, the relationship between the revolutions and speeds of brushless direct current motors (BLDC) was determined as Proportional - Integral - Derivative (PID) and Proportional - Derivative (PD). Designed and analyzed with control methods. The data obtained in this study were processed in the Matlab environment and developed on the Arduino platform.