Tüberküloz enfeksiyonu araştırılan hastalarda quantiferon-TB gold testi ile tüberkülin deri testinin karşılaştırılması
Comparison of quantiferon-TB gold test and tuberculin skin test in patients with tuberculosis infection
  1. Tez No: 703430
  2. Yazar: REMZİYE İMGE SAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda, tübeküloz enfeksiyonu tanısında tüberkülin deri testi ile QuantiFERONTB Gold Plus (QFT-Plus) testinin tanısal değerinin belirlenmesi ve bu iki testin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında tüberküloz şüpheli QuantiFERONTB GOLD Plus testi ile tüberkülin deri testi sonuçları bulunan 134 hasta dâhil edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza yaşları 5-80 arasında değişen 134 hasta alınmıştır. QFT-Plus pozitif olguların 26'sında TDT pozitif, 17'sinde TDT negatif bulunmuştur. Altmış dört hastada TDT pozitif olarak bulunmuştur. TDT pozitif hastaların 26'sında QFT-Plus pozitif, 38'inde QFT-Plus negatif bulunmuştur. Dağılımsal farklılık istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. QFT-Plus ve TDT testleri arasında ise uyum saptanmamıştır. Sonuç: Sonuç olarak, LTBE araştırılmasında günümüzde hâlen rutinde kullanılmakta olan TDT'nin bazı dezavantajlarının olduğu göz önünde bulundurulduğunda, QFT-Plus testinin maliyeti yüksek olmasına karşın alternatif olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the diagnostic value of the tuberculin skin test (TST) and the QuantiFERON-TB Gold Plus (QFT-Plus) test in the diagnosis of tuberculosis infection and to compare the effectiveness of these two tests. Method: One hundred and thirty- four patients aged between 5 and 80 with suspect tuberculosis having QuantiFERON-TB GOLD Plus test and Tuberculin skin test results were included in our study between January 2018 and February 2019. Results: A total of 134 patients aged between 5-80 years were included in the study. In 26 of the QFT-Plus positive cases, TST was positive and in 17 of them TST were negative. TST was positive in 64 patients. Twenty six of TST positive patients were found to be QFT-Plus positive and 38 of them were QFT-Plus negative. The distributional difference was found to be statistically significant. There was no agreement between the QFT-Plus and TDT tests. Conclusion: As a result, considering that TST, which is still used routinely today, has some disadvantages in LTBI research, it is thought that QFT-Plus test can be used as an alternative despite its high cost