Hemodializ hastalarında hemodializ öncesi ve sonrası plazma lipid, lipoprotein düzeylerinin incelenmesi
The Investigation of plazma lipid-lipoprotein levels before and after hemodialysis in patients with chronic renal fialure
- Tez No: 70344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı ile Trakya Üniversitesi Hemodializ Merkezi işbirliği ile, son dönem kronik böbrek yetmezliği olup düzenli hemodializ tedavisi gören hastalarda, hemodializin kan lipidleri ve lipoproteinlerine akut etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Düzenli hemodializ programında olan, haftada 2 veya 3 kez hemodializ seansına giren 13'ü kadın, 22 'si erkek 35 hastanın hemodializ seansı öncesi ve hemodializ seansının üçüncü saatinde kanları alındı. Hastalar 12 saatlik açlık durumundaydıylar. Alınan örneklerde HDL-C, kolesterol ve trigliserid spektrofotometrik yön temlerle ölçüldü. LDL-C düzeyleri, Friedewald formülüne göre hesaplandı. Elde edilen ölçüm sonuçlan NCSS programında Student's-t testiyle analiz edildi. Hemodializ uygulanan kronik böbrek yetmezlikli hastalarda, hemodializ sonrası trigliserid ortalama düzeyleri, hemodializ öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşmektedir. Serum kolesterol düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan düşüşler, HDL-C ve LDL-C düzeylerinde ise anlamlı olmayan yükselişler gözlenmektedir. Elde edilen bu bulgular daha önceki çalışmalarla uyumludur. Tek bir hemodializ seansı trigliseridlerde önemli bir düşmeye yol açmaktadır. Bu olasılıkla hemodializ sırasında uygulanan heparinin LPL üzerine olan aktivatör etkisinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hemodializ sırasında LPL 'in aktivitesini inhibe eden üremik toksinlerin uzaklaştırılmasınında katkıda bulunması olasıdır. Ancak tek bir hemodializ seansının bu olumlu etkisine rağmen uzun dönemde hemodializ hastalarının lipid paterni anormal kalmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This study has been done with the co-operation of Trakya University Biochemistry Department and Trakya University Hemodialysis Center with the aim of researching the acute effect of hemodialysis on blood lipids and lipoproteins on the patients with end-stage renal disease who were treated regularly with hemodia lysis. After 12 hours of fasting, the blood of 22 men and 13 women of 35 patients having regular hemodialysis programme two or three times in a week, was taken before hemodialysis seance and after the third hours of hemodialysis seance. The levels of HDL cholesterol, total cholesterol and triglycerid were determined spectrophtometrically. The levels of LDL cholesterol were estimated by using the Friedewald Formula.The significance of differences between variables before and after hemodialysis were determined by using the Student's t test. After hemodialysis, only serum triglycerid levels in patients with end-stage renal disease were found to be istatistically decreased. Our results were similar with the findings previously reported, that only one hemodialysis seance causes an important decrase in triglycerides. The reason for this decrease may be the activator effect of heparin on LPL, which is applied during hemodialysis. In addition, it is possible that the removal of uremic toxins inhibiting the activity of LPL during hemodialysis contributes to this proses. Despite this positive effect of only one hemodialysis seance on triglyceride levels, in the long period, the hemodialysis patients' lipid pattern continues to remain abnormal.