Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda lipid peroksidasyonu ve antioksidan sistemler
Lipid peroxidation and antioxidant systems in patients with chronic renal failure
- Tez No: 79437
- Danışmanlar: PROF.DR. BOLKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Toksik oksijen serbest radikalleri bir çok hastalığın patojenezine dahil edilmektedir. Serbest radikallerin akut renal yetmezlik, glomerülonefrit ve iskemi-reperfuzyon hasan gibi çeşitli böbrek patolojileri ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Kronik renal yetmezlikteki ilerlemeye sistemik serbest radikal aktivite artışının eşlik edebileceği, aynı zamanda diyalizde ekstrakorporeal sirkülasyon sırasında biyolojik uyumsuzluk nedeniyle oksidatif stresin indüklenebileceği ileri sürülmektedir. Lipid peroksidasyonu serbest radikaller tarafından oluşturulan hücre hasarına önderlik eden bir süreçtir. Toksik oksijen serbest radikalleri, poliansatüre yağ asitlerinin oksidasyon ara ürünü olarak kısa zincirli bir aldehit olan malondialdehit (MDA)'i oluşturmak üzere membranlarda bulunan poliansatüre yağ asitlerine atak yapmaktadırlar. Oldukça reaktif olan bu oksijen türlerinin biyolojik etkileri vitamin E, vitamin C ve Ş-Karoten gibi antioksidan molekülleri ve enzimleri kapsayan antioksidan mekanizmalar ile kontrol edilmektedir. Antioksidan enzimler içerisinde süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) anahtar role sahiptirler. Çalışmamızda hasta grubunu kronik böbrek yetmezliği olan ve haftada üç kez hemodiyaliz uygulanan kişiler (N=40) oluşturdu. Kontrol grubu sağlıklı kişilerden (N=40) seçildi. Hastalardan diyaliz öncesinde ve diyaliz sonrasında kan örnekleri toplandı. Kan örneklerinde plazma MDA, serumvitamin E, vitamin C ve (J-Karoten ve eritrosit SOD ve GPx tayinleri yapılmıştır. Diyaliz öncesi ve diyaliz sonrası hasta grubunun MDA değerleri kontrol grubu değerlerine göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0.05). Ayrıca hasta ve kontrol gruplarında cinsiyetin, yaşın, kuetelet indeksinin, sigara kullanma alışkanlığının ve diyaliz yaşının ölçülen kan parametreleri üzerine olan etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Toxic oxygen-free radicals have been implicated in the pathogenesis of many diseases. Free radicals are thought to be involved in various kidney pathologies, including acut renal failure, glomerulonephritis, and ischemia-reperfusion injury. The progression of chronic renal failure might be bioincompatibility phenomena occuring during extracorporeal circulation in dialysis may induce an oxidative stress. Lipid peroxidation is the biological process leading to cell injury caused by free radicals. Toxic oxygen-free radicals mainly attack the polyunsaturated fatty acids in the membrane producing malonyldialdehyde (MDA), a short chain aldehyde, which is an intermediate product of the oxidation of polyunsaturated fatty acids. The biological effects of these highly reactive oxygen species controlled by antioxidant mechanisms including antioxidant molecules such as vitamin E, vitamin C, ^-Carotene and antioxidant enzymes. Among these antioxidant enzymes, superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPx) play a key role. In our study, patient group were included subjects with chronic renal failure undergoing haemodialysis thrice a week (N=40). Control group was selected from healthy subjects (N=40). The blood samples were collected to patients before and after dialysis. Plasma MDA, serum vitamin E, vitamin C ve (3- Carotene and eritrosit SOD, and GPx levels were measured in the blood samples.The MDA levels of patient groups before and after dialysis were found higher than those of control group (p0.05). The vitamin C, SOD and GPx levels of patients before and after dialysis were found lower than those of controls (p< 0.01, p0.05). The effects on measured blood parameters of patient and control groups of sex, age, quetelet index, smokins status and dialysis age were analyzed statistically.