Tc-99m MIBI'nin SPECT tekniği ile çeşitli organlarda absorblanan radyasyon dozlarının hesaplanması ve MIRD değerleri ile karşılaştırılması
Comparison of Tc-99m MIBI variable organs absorbed radiation doses with SPECT and MIRD's values
  1. Tez No: 70345
  2. Yazar: ALEV ERGÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Tüm vücut veya bir organda radyasyon etkilerinin belirlenmesi için önemli faktörlerden biri de organda absorblanan radyasyon enerjisinin miktarıdır. Herhangi bir organa iyonizasyon veya eksitasyon yoluyla aktarılan enerji miktarının belirlenmesi internal radyasyon dozimetri çalışmaları ile yapılmaktadır. Çalışmada SPECT tekniği ile Tc-99m sestamibinin biodağılımı ve internal dozimetri değerlerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla; myokard perfüzyon sintigrafisi istemiyle gelen, yaş ortalamaları 53.62 ± 12.72 yıl olan, 13'ü istirahat ve 27'si egzersiz olmak üzere toplam 40 hastaya (10 E, 30 K), SPECT tekniği ile Tc-99m sestamibi myokard perfüzyon görüntülemesi yapıldı. Elde edilen görüntülere Metz ve Ramp fiiitresi uygulandı. Filitrelenmiş görüntülerden RAO 45° görüntüsü üzerine çizilen ilgi alanlarından elde edilen ortalama sayımlardan çeşitli organlarda absorblanan radyasyon miktarları hesaplandı ve MIRD değerleri ile karşılaştırması yapıldı. Tc-99m sestamibi SPECT görüntülerinden hesaplanan, organ absorbe doz verilerinin düzeltilmiş değerleri ile Tc-99m sestamibi için önerilen standart değerler arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p> 0.05). SPECT tekniği ile elde edilen görüntülerin rekonstrüksüyon işlemi uygulanmadan, planar görüntüler gibi dosimetri çalışması amacıyla kullanılabileceği sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY One of the most important factors to be evaluated in the assessment of radiation effects on whole body or an organ is the amount of radiation energy deposited in that organ. Calculation of radiation energy deposited by internal radionuclides is the subject of internal radiation dosimetry. In our study, the quantity of Tc-99m sestamibi biodistribution and internal dosimetry was aimed to be determined using SPECT technique. For this aim, using SPECT technique Tc-99m sestamibi myocard perfusion imaging was done to 40 patients with mean age 53.62 ± 12.72 : 13 of them rest, 27 of them stress.Metz and Ramp filter were applied to those obtained images. Radiation quantity in various organs was calculated by using the mean calculation obtained from 45 degree of SPECT image and the result was compared with MIRD values. A statistically meaningful difference was found between the corrected organ absorbsion dose values calculated from Tc-99m sestamibi SPECT images and suggested standart values for Tc-99m sestamibi (p>0.05). It was concluded that the images with SPECT technique could be used for planar imaged dosimetry studies before reconstruction is applied.