Diyet ve simvastatin tedavisinin lipit profili, lipoprotein (a), apoprotein A-1, apoprotein B üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 70346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Ateroskleroz için önemli risk faktörleri olarak kabul edilen hiperlipideminin en iyi şekilde tedavi edilmesi ve yüksek Lp (a) düzeylerinin düşürülmesi çalışmaların odak noktası olmuştur. Bu çalışmada primer hiperlipidemili ve aterojenik indeksi (kolesterol / HDL ) > 5.6 olan hastalan ele aldık. Bir aylık birinci basamak diyet uygulamasından sonra hala kolesterol / HDL oranı > 5.6 olan hastalan çalışma kapsamına alıp iki gruba ayırdık. İki aylık süre içinde birinci grupta aynı diyete devam ederken, ikinci grupta 10 mg/gün simvastatin tedavisi uyguladık. Diyet ve simvastatin tedavilerinin lipit profili, kolesterol / HDL oranı, Lp (a) ve koroner kalp hastalığı için (KKH) için güçlü bir prediktör olan apo A-I, apo B değerleri ile apo A-I / apo B oranlan üzerindeki etkilerini inceledik. Diyet ve ilaç grubunu karşılaştırdığımızda; diyet grubunda total kolesterolde %1 (p= 0.055), apo B' de %3' lük (p= 0.5) düşüş, LDL' de %4 (p= 0.37), HDL' de %5 (p= 0.87), apo A-I' de %5' lik (p= 0.056) artışa karşılık ilaç grubunda total kolesterolde %5 (p=0.048), LDL' de %20 (p= 0.0003), apo B' de %16' lık (p=0.006) düşüş, HDL' de %11 (p= 0.04) ve apo A-I'de % 6' lık (p= 0.016) bir artış olmuştur. Lp (a) düzeylerinde her iki grupta da anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre hiperlipidemi tedavisinde diyet rejimlerinden beklenen uyum elde edilememektedir. Daha kısa sürede ve etkin bir sonuca varabilmek için diyet + ilaç tedavisi tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In order to the optimal treatment of hyperlipidemia one of the major risk factors for atherosclerosis, the main aim is to decrease high plasma lipids, lipoprotein (a) levels. In this study, the patients with primary hyperlipidemia and atherogenic index ( cholesterol / HDL ratio ) > 5.6 were studied. After diyetary treatment for 1 month, the patients with cholesterol / HDL > 5.6 were involved, and these patients were separated in two groups dietary thrapy is administered to some of the patints for to months more ( diet group) and simvastatin therapy, 10 mg / day, is administered to the remaining patients in the same period ( simvastatin group). The effects of diet and simvastatin therapy on lipid profile, cholesterol / HDL ratio, Lp (a), apo A-I, apo B and apo A-I/ ApoB ratio were investigated in these groups. Total cholesterol and apo B levels were decreased ( %1, p= 0.055 and %3, p= 0.50, respectively ); but LDL, HDL and apo A-I levels were increased ( %4, p= 0.37; %5, p=0.87; and %5, p= 0.056, respectively) in diet group. However, significant increases were determined in total cholesterol (%5, p= 0.048), LDL cholesterol (%20, p=0.0003), and apo B (%16, p= 0.006) levels and significant decreases were determined in HDL and apo A-I levels (%1 1, p= 0.04 and %6, p=0.016, respectively) in simvastatin group. There was no significant difference for Lp (a) levels in both groups. As a result, expected fitness cannot be obtained in dietary therapy. Therefore, diet therapy + drug therapy may be prefered for more effectives and rapid result.