Gamma ray attenuation in soil
Toprakta gama ışın soğurması
  1. Tez No: 7035
  2. Yazar: FERHAN ÖZEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY YEŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
TOPRAKTA GAMA IŞIN SO?URMASI ÖZEŞ, Ferhan Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Nükleer Mühendislik Programx, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Assoc. Prof.Dr. Tülay Yesin 69 sayfa, Eylül 1989 ÖZET Sunulan bu çalışmada Cs-137 ve Co-60'dan elde edilen gama ışınları için yöresel toprak numuneleri (O.D.T.Ü.) lineer soğurma katsayısı ve kütle soğurma katsayısı konusunda laboratuvarda incelenmiştir. Gama enerji, tane büyüklüğü, sıkıştırma basıncı ve nem miktar değişmelerinin etkileri deneysel olarak test edilmiştir. Toprağın kimyasal yapısının, kütle soğurma katsayısına etkisi hesaplanmaya çalışıldı. Deneyler gama ışını geçirme metodu ve bir NaI (T£) sintillasyon gama spektrometresi kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda; değişen nem oranına göre kütle soğurma katsayısının sabit kaldığı ve kullanılan gama enerjilerinde toprağın kimyasal yapısı ile bu katsayının değişmediği gözlenmiştir. Kütle soğurma katsayısı Cs-137 662 keV gama enerjisinde üzerinde çalışılan -v-toprak için 0.0764 cm2 /gr olarak bulundu. Bunun yanısıra gama geçirme deneylerinde killi toprağın karakteristik davranışı incelenmiş ve tartışılmıştır. Anahtar kelimeler : Toprakta gama ışınlarının lineer soğurma katsa yısı,, toprakta gama ışınlarının kütle soğurma katsayısı, toprağın gama spektrometrik ölçümleri, toprakta nem miktarı. Ana Bilim Dalı Kodu: 625.05.05 -vı-
Özet (Çeviri)
GAMMA RAY ATTENUATION IN SOIL ÖZEŞ, Ferhan Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering Nuclear Engineering Program, M.S. Thesis Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Tülay YEŞİN 69 pages, September 1989 ABSTRACT In the present study local soil samples (M.E.T.U.) have been studied in laboratory with respect to linear attenuation coefficient and mass attenuation coefficient for gamma rays from Cs-137 and Co-60. The effects of gamma ray energy, grain size, compaction pressure and moisture content variations have been experimentally tested. An attemp is made to calculate effect of soil chemical composition on the mass attenuation coefficient of soil. The experiments have been carried by using a Nal (T £ ) scintillation gamma spectrometer system in a well-collimated geometry. The mass attenuation coefficient remains constant with varying moisture content and for the gamma ray energies employed it does not change with the chemical composition of soil. The mass 2 attenuation coefficient has been measured as 0.0764 cm /gr for 662 keV Cs-137 gamma rays for the soil studied. -in-The response of the clay in gamma ray transmission experiments has been noted and discussed. Key words : Linear attenuation coefficient of gamma rays in soil, mass attenuation coefficient of gamma rays in soil, gamma spectrometric measurement, soil moisture content. Kod: 625.05.05 -iv-