Adolesan idiopatik skolyozda, skolyoza özgü düzeltici egzersizlerin omurga eklem pozisyon duyusuna etkisi
Effect of physiotherapy scoliosis-specific exercises on spine joint position sense in adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 703520
  2. Yazar: ELÇİN AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akyürek E. Adolesan İdiopatik Skolyozda, Skolyoza Özgü Düzeltici Egzersizlerin Omurga Eklem Pozisyon Duyusuna Etkisi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2019. Çalışmamızın amacı, Skolyoza Özgü Düzeltici Egzersizlerin (SÖDE) Adolesan İdiopatik Skolyoz (AİS) tanılı hastaların omurga eklem repozisyon hissine olan etkisini incelemektir. Sekonder olarak ise SÖDE'nin vertebra rotasyonu, ağrı, postür, vücut imajı ve yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır. Dahil edilme kriterlerine uyan 25 AİS'li olgu randomize olarak iki gruba ayrıldı. SÖDE grubuna, 'Schroth' egzersizleri 8 hafta boyunca (16 seans) uyguladı. Kontrol grubuna ise temel öğeler öğretildi. Hastaların spinal ağrıları (Visuel Analog Skala), postür parametreleri (“PostureScreen Mobile”, Posterior Gövde Asimetri İndeksi (POTSI) ve Anterior Gövde Asimetri İndeksi (ATSI)), kozmetik etkilenimleri (“Walter Reed”Görsel Değerlendirme Skalası (WRVAS)), eklem repozisyon hisleri (ikili inklinometre), sağlıkla ilgili (Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri) ve skolyoza yönelik yaşam kaliteleri (SRS-22) ilk seansta ve 8 hafta sonunda değerlendirildi. Çalışmanın veri analizinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanıldı, p≤0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Akyürek E. (2019). Effect of Physiotherapy Scoliosis-Specific Exercises on Spine Joint Position Sens in Adolescent Idiopathic Scoliosis. Istanbul University-Cerrahpaşa, Institute of Graduate Studies, Physiotherapy and Rehabilitation. Master Thesis. The main aim of our study was to investigate the effect of Physiotherapy ScoliosisSpecific Exercises (PSSE) on spine joint reposition sense and also to investigate the effect of PSSE on vertebral rotation, pain, posture, body image and quality of life in Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS). Twenty-five patients with AIS were randomly allocated to two groups. 'Schroth' exercises were applied to the PSSE group for 8 weeks (16 sessions). The control group was taught basic elements. Patients' spinal pain (Visual Analogue Scale), posture parameters (PostureScreen Mobile, Posterior Trunk Asymmetry Index (POTSI) and Anterior Trunk Asymmetry Index (ATSI)), cosmetic perception (Walter Reed Visual Evaluation Scale (WRVAS)), joint reposition sensations (dual-inclinometer), quality of life (Pediatric Quality of Life Scale and SRS-22) were assessed at the first session and at the end of 8 weeks. SPSS 20.0 statistical program was used for data analysis and p≤0.05 was considered statistically significant.