Gömülü yirmi yaş diş çekimi sonrasında kullanılan klorheksidin glukonat (CHX) içerikli gargara ile hipokloröz asit (HOCI) içerikli gargaranın etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of chlorhexidine gluconate (CHX) containing mouthwash and hypochlorous acid (HOCI) containing mouthwash used after impacted wisdom tooth extraction
- Tez No: 703521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KESKİN TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gömülü mandibular üçüncü molar diş çekimi oral cerrahinin en yaygın prosedürlerinden biridir. Operasyon sonrası ağrı, ödem ve trismus gibi postoperatif komplikasyonlar görülmektedir. Bu komplikasyonlar sonucu hastaların yaşam kalitesi ciddi oranda düşebilmektedir. Bu çalışmada operasyon sonrası ağız antiseptiği olarak kullanılan hipokloröz asit içerikli gargaranın ağrı, ödem ve trismus gibi postoperatif komplikasyonlar üzerine etkinliği değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya bilateral gömülü üçüncü molar dişi bulunan sağlıklı 43 hasta dahil edilmiştir. 1. gruba hipokloröz asit etken maddeli gargara, ikinci gruba ise klorheksidin glukonat etken maddeli gargara kullandırılmıştır. Hastaların preoperatif ağız açıklığı ölçümü ve kraniometrik noktalar ile fasiyal ölçümleri yapılmıştır. Hastalara postoperatif dönemde doldurmaları için ağrı skalası (VAS) verilmiştir. Diş çekimi yapıldıktan sonra 2. ve 7. günlerde hastalar kontrole çağrılarak trismus ve ödem ölçümleri yapılmıştır. Aynı zamanda çekim bölgesindeki yaranın iyileşmesi de kaydedilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre gruplar arasında ağrı, ödem ve trismus değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu sonuçlar hipokloröz asit gargaraların altın standart olarak görülen klorheksidin glukonat gargaralara alternatif olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Impacted mandibular third molar extraction is one of the most common procedures in oral surgery. Because of surgical intervention complications such as pain, edema and trismus may occur after the operation. As a result of these complications, the quality of life can be seriously reduced. In this study, it was aimed to evaluate the efficacy of hypochlorous acid mouthwash, which is used as a postoperative oral antiseptic, on postoperative complications such as pain, edema and trismus. A total of 43 healthy patients with bilateral impacted third molars were included in the study. Hypochlorous acid mouthwash was used in the first group, and chlorhexidine gluconate mouthwash was used in the second group. Measurements were made for the evaluation of edema and trismus before the operation. The patients were given a pain scale (VAS) to fill in the postoperative period. On the 2nd and 7th days after tooth extraction, the patients were called for control and trismus and edema measurements were repeated. Healing of the wound at the extraction site was also noted. According to the results of the study, no statistically significant difference was observed in the pain, edema and trismus values between the groups. These results support that hypochlorous acid mouthwashes can be used as an alternative to chlorhexidine gluconate mouthwashes, which are seen as the gold standard.