Yaşlılara yönelik sosyal politikalar: Türkiye-Almanya-Japonya örnekleri
Social policies for the elderly; Turkey-Germany–Japan examples
  1. Tez No: 703519
  2. Yazar: SENA NUR SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsan hayatının bir süreci olarak yaşlılık, bireylerin fiziksel güçlerini kaybedip çoğunlukla bakıma muhtaç olduğu dönemi ifade etmektedir. Günümüzde yaşlı nüfusun artması ve buna karşılık ise doğum oranlarının azalması ülkeleri yaşlanma sorunu ile baş başa bırakmıştır. Bu sorunla yüzleşmekte olan ülkelerden Almanya ve Japonya, yaşlı nüfusun artmasından ötürü birçok ekonomik problemle karşı karşıyadır. Bu ülkelerde ortalama yaşam süresinin yüksek oluşu da bu ülkeleri, yaşlılara yönelik sosyal politikalarını gözden geçirmeye yöneltmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye, Almanya ve Japonya'da yaşlılara yönelik politikalar incelenmiş ve bu politikaların benzer ve farklı noktaları analiz edilerek ele alınmıştır. Araştırma sonucunda her üç ülkede artan yaşlı nüfus nedeniyle yaşlılara yönelik harcamaların arttığı, bu yüzden emeklilik sistemlerinin revize edildiği görülmektedir. Ayrıca, birçok ülke tarafından rol model olarak alınan Almanya'nın yaşlılara yönelik sosyal politikalarının, Japonya tarafından da rol model olarak alınıp geliştirildiği görülmüştür. Bunun en önemli örneklerinden biri de sonuç kısmında yer verilen“Bakım Sigortası”uygulamasıdır. Almanya ve Japonya'da uygulamada olan bu sigorta türü ülkemizde henüz uygulamada olmadığı görülmüştür. Üç ülke arasında mevcut benzerlikler ve farklılıklar bulunması amacı ile çalışma yürütülmüştür. Bu kapsamda Almanya ve Japonya'da yaşlılık üzerine yapılan çalışmaların incelenmesi ve Türkiye ile karşılaştırmalı analizinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında ortaya çıkan sonuçlar bu alanda çalışma yapanlar için bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Old age, as a process of human life, refers to the period in which individuals lose their physical strength and are often in need of care. Nowadays, the increase in the elderly population and the decrease in the birth rates in turn leave the countries with the problem of aging. Germany and Japan, which are the countries most confronted with this problem, face many economic problems due to the increase in the elderly population. The high life expectancy in these countries led them to revise their social policies towards the elderly. Within the scope of research, the policies for the elderly in Turkey, Germany and Japan are examined, and the similar and different points in these policies are considered. As a result of the research, it is seen that the expenditures for the elderly have increased due to the increasing elderly population in all three countries and thus the pension systems have been revised. In addition, it was determined that the social policies of Germany, which was taken as a role model by many countries, were taken and developed by Japan as a role model. One of the most important examples of this is the“Care Insurance”application in the conclusion. This type of insurance in practice in Germany and Japan has not been implemented in our country yet. The study was conducted to find similarities and differences between the three countries. In this context, the examination of studies on aging in Germany and Japan and Turkey aimed to reveal the comparative analysis. The results of the research provide information for those working in this field.