COVID-19 salgını döneminde üniversite öğrencilerinde stres ile beslenme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress and nutrition in university students during the CoVID-19 outbreak
- Tez No: 703554
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Covid-19 salgını döneminde pek çok kişinin sağlık durumu olumsuz yönde etkilenmiştir. Özellikle beslenme alışkanlıklarını etkileyen bu süreçte yapmış olduğumuz çalışma; Türkiye'de yaşayan 18-35 yaş grubunda üniversite öğrencilerinde stres ile beslenme arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamıştır. Tanımlayıcı tipte olan çalışma, Kasım 2020-Mart 2021 tarihleri arasında 386(101 erkek, 285 kadın) üniversite öğrencisi ile yapılmıştır. Çalışmada sosyodemografik özellikleri belirleyen Sosyo-demografik Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin Covid-19 öncesi ve sonra beslenmelerine bakmak için besin tüketim sıklıkları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the Covid-19 outbreak, the health status of many people was adversely affected. The research we have done comprises the people in 18-35 age group living in Turkey and concerns current phase that especially affects eating habits, and aims to examine the relationship between nutrition and stress among university students. The descriptive study was conducted on 386 (101 male, 285 female) university students between November 2020 and March 2021. Sociodemographic Information Form, Perceived Stress Scale and Turkish Emotional Eating Scale were used in the study. Food consumption frequencies were also examined to look at the nutrition of university students before and after Covid-19.