Çankırı ili ve Çankırı ili Ilgaz ilçesinde ökse otu (Viscum album L.) yaygınlıkları ve yoğunluğunun belirlenmesi
Determination of frequency and density of misletoe (Viscum album L.) in Çankiri and Çankiri/Ilgaz provinces
  1. Tez No: 703568
  2. Yazar: GENCAY EKEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, ÖĞR. GÖR. AYŞENUR KAYABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Çalışma; 2018, 2019 ve 2020 yıllarında Çankırı ili ve Ilgaz ilçesi merkez ve taşra alanlarında yürütülmüştür. Bu çalışmada ökse otunun bu yörede dağılımının ve yoğunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Yol güzergâhlarında bulunan ağaçlardan örnekleme tekniği kullanılarak, çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanının koordinatları GPS (Küresel Konumlama Sistemi) aleti kullanılarak belirlenmiş ve GPSCF (GPS Koordinat Bulucu) programı ile kayıt işlemleri yapılmıştır. Yüksek yapılı bitkilerde bulunan ökse otu kümeleri sayılarak, her ağaca ait bilgiler kaydedilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda Çankırı ili ve Ilgaz ilçesi sınırları içerisinde ahlat, armut, yabani alıç, badem, söğüt, kavak, akasya, karaçam, ve yabani erik ağaçlarında ökse otu saptanmış; kiraz, ayva, vişne, elma ve fındıkta ökse otuna rastlanmamıştır. Yapılan istatistiki çalışmalar sonucu rastlanma sonuçları ahlat, yabani alıç, badem, kavak, söğüt, karaçam, yabani erik, armut ve akasya için sırasıyla %94, %63, %57, %44, %25, %34, %25, %9 ve %9 olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the central and provincial areas of Çankırı province and its Ilgaz district in 2018, 2019 and 2020. In this study, it was aimed to determine the distribution and density of mistletoe in Çankırı province and its Ilgaz district. In the research that the sampling technique was used, the trees along the road route were examined. The coordinates of the research area were determined using by GPS (Global Positining System) and recorded with GPSCF (GPS Coordinates Finder) program. High-rise plants with mistletoe were examined, mistletoe were examined, and mistletoe clusters on the plants were counted and recorded. Mistletoe was found in wild pear, wild hawthorn, almond, poplar, willow, larch, wild plum, pear and acacia trees in Çankırı and Çankırı province Ilgaz district. As a result of statistical studies, mistletoe incidence rates were found in for wild pear (%94), for wild hawthorn (%63), for almond (%57), for poplar (%44), for willow (%25), for larch (%34), for wild plum (%25), for pear (%9), and for acacia (%9).