19 ve 35 numaralı Bolu Tahrir Defterlerinde bulunan mûamelât ve ek vesikaların (vâssale) transkripsiyon ve tahlili
Transcription and analysis of procedures and additional documents (vâssale) in Bolu Cadastral Record Books numbered 19 and 35
- Tez No: 703567
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ZİYA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu çalışmada, TD 35 ve TD 19 numaralı Bolu tahrir defterleri üzerinde bulunan ek belgeler ve bu defterler üzerinde yapılan kayıt düzeltmeleri veri olarak kullanılarak, tahrirlerin terkine bağlı olarak, tahrir defterleri üzerinde yapılan muameleler hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. Yine bu çalışmada veri olarak kullanılan kayıt ve belgeler, bugün Batı Karadeniz olarak adlandırılan coğrafyanın büyük bir bölümünü ile Çankırı ve Ankara gibi çevre illerin belli bölümlerini içine alan bir bölgenin, 1572-1869 yılları arasındaki tarihine dair önemli bilgiler vermektedir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, Bolu tahrirleri ve tahrir defterleri özelinde, Osmanlı Devleti'nde yapılan tahrirler ve tutulan tahrir defterleri hakkında teferruatlı bilgiler verilerek, çeşitli çıkarımlarda bulunulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde, Bolu Sancağı'nın XVI. yüzyıldaki hudutları hakkında bilgi verilmiştir. Bunun akabinde, Bolu tahrirleri hakkında bilgiler verilmiştir. Özellikle, bu bölümde çalışma konumuzu teşkil eden 1568 yılı tahriri ve defterleri hakkında teferruatlı ve orijinal bilgiler verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, TD 35 ve TD 19 numaralı defterlerde bulunan düzeltme (tashîh) örnekleri temel alınarak, tahrir defterleri üzerinde yapılan düzeltmelerin, kaideleri, fiziki özellikleri ve yapıldıkları durumlar belirlemeye çalışılmıştır. Bunun akabinde, bu belgelerin tahlili yapılmıştır. Tezin beşinci bölümünde, TD 35 ve TD 19 numaralı defterlerde bulunan ek belgeler temel alınarak, tahrir defterlerine ilave olunan bu ek belgelerin (vassâle) tanımı yapılarak, fiziki özellikleri ve türleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun akabinde bu belgelerin tahlili yapılmıştır. Çalışma sonuç, kaynakça ve ekler bölümleri ile tamamlanmıştır. Tezin ekler bölümünde, TD 35 ve TD 19 numaralı tahrir defterleri üzerinde bulunan düzeltme muamelelerinin ve ek belgelerin transkripsiyonu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our aim is to analyse the procedureson cadastral record books depending on the abandonment of records by using the additional records about Bolu cadastral records and the records corrections on these records. The records and documents used in this study gives some important information of the region which is called Western Black Sea inclufing the near territories of Ankara and Cankiri between 1572-1869. In the very second part of the thesis, some detailed information about these cadastral record books and compositions that were recorded during Ottoman Empire. In the third part of the thesis, you will be able to find information about the borders of Bolu Sanjak during XVI century. Following this, there will be some information given about Bolu recordings (tahrir). Especially in this part, you will be given detailed and original information about the cadastral recordings in 1568 which is the main topic of the thesis. In the fourth part of the thesis, based on the examples of the corrections in the recordings numbered TD35 and TD19, the physical characteristics, the reasons and the main bases of the corrections will be analysed. Following all these findings, these documents will be analysed. In the fifth part of the thesis, based on the additional documents in the books numbered TD35 and TD19, some information about physical characteristics and the genres of these are given by identifying these additional documents. The thesis ends with result, source and appendix. In the appendix part of the thesis, the documents will be analysed. In the sixth part of the thesis, thetranscription of the additional documents and the corrections in these books numbered TD35 and TD19.