Okul öncesi çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri ile anne ilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the levels of psychological resilience of preschool children and the levels of mother's interests
- Tez No: 739037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri ile anne ilgi düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemek ve aralarında nasıl bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma genel tarama modelindedir. Araştırmada veri toplamak amacıyla,“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK)”ve“Çocuğa Yönelik Anne İlgisi Ölçeği (ÇYAİÖ)”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde Çankırı ili Merkez ilçesi ve Çerkeş, Kurşunlu, Şabanözü ve Ilgaz ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı"na bağlı resmi ilköğretim okullarının anasınıflarına ve anaokullarına devam eden tipik gelişim gösteren 48-72 aylık 294 çocuk ve anneleri oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde araştırmanın amacı kapsamında ölçekler ve alt boyutlarından elde edilen puanların belirlenen bağımsız değişkenlerin kategorilerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu bağlamda alt boyuta ait puan dağılımlarının ele alınan bağımsız değişkenin her bir kategorisinde normal olması durumunda, kategori sayısı iki ise ilişkisiz örneklemler için t testi, kategori sayısı ikiden fazla ise ANOVA analizi kullanılmıştır. Alt boyuta ait puan dağılımlarının ele alınan bağımsız değişkenin her bir kategorisinde normal olmaması durumunda, kategori sayısı iki ise ilişkisiz örneklemler Mann Whitney U testi, kategori sayısı ikiden fazla ise Kruskall Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological resilience levels of 48-72 month-old children attending pre-school education institutions and their mother's interest levels according to some variables and to reveal what kind of relationship there is between them. The research is in the general screening model. In order to collect data in the research,“Personal Information Form”,“Social Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children”(PERIK) and“Parental Involvement Scale-Mother Form”(CYAİÖ) were used. The study group of the research consists of 294 children aged 48-72 months and their mothers, who show typical development, attending the kindergartens and kindergartens of the official primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the Central district of Çankırı province and Çerkeş, Kurşunlu, Şabanözü and Ilgaz districts in the 2020-2021 academic year. The obtained data were analyzed in the SPSS package program. In the analysis of the research data, it was examined whether the scores obtained from the scales and their sub-dimensions within the scope of the purpose of the research showed statistically significant differences according to the categories of the determined independent variables. In this context, if the score distributions of the sub-dimension are normal in each category of the independent variable, t-test for unrelated samples is used if the number of categories is two, and ANOVA analysis is used if the number of categories is more than two. If the score distributions of the sub-dimension were not normal in each category of the independent variable, the unrelated samples Mann Whitney U test was used if the number of categories was two, and the Kruskall Wallis test was used if the number of categories was more than two.