Orta kulak efüzyonun izole edilen Heamophilus influenzae, Streptococcus pneumonia ve Moraxella catarrhalis bakterilerinin moleküler tanımlanması
Molecular identification of Heamophilus influenzae, Streptococcus pneumonia, and Moraxella catarrhalis bacteria isolated from middle ear efusion
  1. Tez No: 703574
  2. Yazar: ABDULLAH MUSAA KADHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLAN, DR. AMRAN MEZHER LAWAS AL-LAWAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Otitis media efüzyonu (OME), sıklıkla çocuklarda görülen bir orta kulak hastalıklarından biri olup tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına neden olabilir. OME'ye yaygın olarak bakteriler etki ettiği gibi virüsler de hastalık etkeni olabilirler. Bu nedenle, OME oluşturan mikrobiyota türlerinin bilinmesi önemlidir. Bu tez çalışmasında, beyin omurilik sıvısı ve orta kulak efüzyon örnekleri alınan bireylerde OME etkeni olduğu bilinen Haemophilus influanze, Streptococcus pneumonia ve Moraxella catarrhalis bakterilerinin kültür ortamı ve moleküler yöntemler ile teşhislerinin yapılması sonucu karşılaştırılmaları amaçlanmıştır. Kültür ortamında beyin omurilik sıvısından elde edilen örneklerde S.pneumoniae (%1,9), orta kulak efüzyon örneklerinde M.catarrhalis, ve H.influenzae non b (%13,6) kültür pozitifliği saptanmıştır. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) sonrasında elde edilen sonuçlarda ise beyin omurilik sıvısında %9,4 (S.pneumoniae) ve orta kulak efüzyon örneklerinde %36,3 (H.influenzae, M.catarrhalis ve S.pneumoniae + M.catarrhalis) oranında pozitiflik saptanmıştır. Çalışma sonucunda, PCR tekniğinin menenjit ve OME vakalarından alınan örneklerden en sık görülen üç patojeni daha etkili bir şekilde tespit edebileceğini göstermiştir. PCR tekniğinin bu alanda rutin kullanıma sokulması ve mikrobiyolog, moleküler biyolog ve klinisyen arasında iyi bir diyalog sağlanması durumunda bu hastalıklarda etiyolojik ve dolayısıyla tedavi sorunlarına doğru yaklaşımın azaltılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Otitis media effusion (OME) is one of the middle ear diseases frequently seen in children and can cause hearing loss if left untreated. Bacteria commonly affect OME, and viruses can also be the cause of the disease. Therefore, it is important to know the types of microbiota that makeup OME. In this thesis, it was aimed to compare the results of the diagnosis of Haemophilus influenza, Streptococcus pneumonia and Moraxella catarrhalis bacteria, which are known to be OME agents, in individuals from whom cerebrospinal fluid and middle ear effusion samples were taken, using culture media and molecular methods. Culture positivity of S. pneumoniae (1.9%) in samples obtained from cerebrospinal fluid in culture medium, M.catarrhalis, and H.influenzae non-b (13.6%) in middle ear effusion samples were detected. In the results obtained after the polymerase chain reaction (PCR), 9.4% (S.pneumoniae) in the cerebrospinal fluid and 36.3% (H.influenzae, M.catarrhalis and S.pneumoniae + M.catarrhalis) were detected in the middle ear effusion samples. The results of the study showed that the PCR technique can more effectively detect the three most common pathogens from samples from meningitis and OME cases. It has been concluded that if the PCR technique is put into routine use in this field and a good dialogue between microbiologists, molecular biologists and clinicians is provided, the correct approach to etiological and therefore treatment problems in these diseases can be reduced.