Jeosit alanlarının coğrafya eğitiminde kullanılması (Gazi Üniversitesi örneği)
The utilization of geosite areas in geography education (An examplefrom Gazi University)
- Tez No: 703573
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Kızılcahamam'daki jeosit alanının eğitimde kullanımından yola çıkarak jeolojik miras alanlarının korunması, coğrafya eğitiminde kullanılması ve bu alanların eğitim potansiyellerinin değerlendirilmesi araştırılmıştır. Çalışmanın amaçları arasında jeositlerin coğrafya eğitiminde kullanımının değerlendirilmesinin yanı sıra derslerde aktif öğrenmeye yardımcı olmak, öğrencilerin doğaya yönelik farkındalıklarını artırmak, öğrencilere yerinde görme ve öğrenme fırsatı vermek, jeosit alanlarının amaç dışı kullanılmasını önleyerek gelecek nesillere korunmuş bir şekilde aktarılmasını sağlamak yer almaktadır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji esas alınarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2019–2020 Gazi Üniversitesi Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı 4'üncü sınıfta öğrenim gören 14 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Katılımcıların seçiminde 2019- 2020 eğitim öğretim döneminde Prof. Dr. Ülkü ESER ÜNALDI tarafından arazi çalışması dersi kapsamında Kızılcahamam jeosit alanını ziyaret etmeleri etkili olmuştur. Arazi çalışmasına katılan 14 kişi ile arazi sonrasında görüşme yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda jeosit alanlarının coğrafya eğitiminde kullanımının uygun olduğu, eğitimde kullanımının kalıcı bilgi ve yerinde öğrenme fırsatı verdiği için öğrenmeleri kalıcı hale getirdiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında jeosit alanlarının eğitim potansiyellerinin değerlendirilmesi için derslerin konulması gerektiği ve bu alanların eğitim ortamı haline dönüştürülmesi başta olmak üzere birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; the use of the geosite area in Kızılcahamam in education, the protection of geological heritage areas, their use in geography education and the evaluation of the educational potential of these areas were investigated. Among the aims of the study are to evaluate the use of geosites in geography education, to assist active learning in lessons, to increase students' awareness of nature, to provide students with the opportunity to see and learn on the spot, to prevent the use of geosites for purposes and to transfer them to future generations in a protected way. The research was conducted on the basis of phenomenology, one of the qualitative research designs. The study group of the research consists of 14 teacher candidates studying in the 4th grade of Gazi University Geography Education Department in 2019-2020. In the selection of the participants, the visit to Kızılcahamam Geopark within the scope of field study course given by Prof. Dr. Ülkü ESER ÜNALDI in the academic year of 2019-2020 was effective. The participants were interviewed and a semi-structured interview form was applied. The obtained data were classified by making descriptive analysis. As a result of the research, it has been seen that the use of geosite areas in geography education is perfectly appropriate, and the use of them in education makes learning permanent as it provides permanent information and on-site learning opportunities. In the light of the findings obtained from the research, some suggestions were presented, especially that courses which make use of the educational potential of geosite areas should be included into the current curriculum and that these areas should be transformed into an educational environment.