Mecmû'atu'l-Eş'âr 06 HK 275/2
Collection of poems (06 HK 275/2)
  1. Tez No: 703576
  2. Yazar: RESUL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
Bu çalışmada Milli Kütüphane'de“06 Hk 275/2”arşiv numarası ile kayıtlı“Mecmû'atü'l-Eş'âr”adlı şiir mecmû'ası incelenmiş ve önce mecmû'anın kısa bir tanımı yapılmış ardından mecmû'anın içeriği ve teknik özellikleri üzerinde durulmuş en son olarak da mecmû'ada yer alan nazım şekilleri ve türleri bilimsel bir metodla yeni harflere aktarılmıştır. Şiirler yeni harflere aktarıldıktan sonra vezinleri tesbit edilmiştir. Ayrıca şiir metinleri okunurken imkanlar el verdiği ölçüde daha önce yapılmış çalışmalar incelenerek gerekli karşılaştırmalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the National Library“Mecmû'atü'l-Eş'âr”with the archive number“06 Hk 275/2”was examined and first a short definition of the journal was made, then the content and technical features of the journal were emphasized. The verse forms and types in the journal have been studied in a scientific way transferred to new letters by the method. After the secrets were transferred to new letters, their meters were determined. In addition, while reading the secret texts, previous studies were examined to the extent possible and necessary comparisons were made.