Sialik asit ölçüm yöntemlerinin irdelenmesi ve kronik böbrek yetmezlikli hastalarda LDL sialik asit düzeyleri
The Examination of the methods of the acid measurement and the level of LDL sialic acid in the patients with chronic renal failure
- Tez No: 70361
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER KUTLUAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI. ÖZET Son yıllarda modifiye LDL'nin“Scavenger”reseptörler aracılığı ile kontrolsuz olarak epitel hücreleri ve makrofajlar tarafından alındığını, makrofajın köpük hücrelerine dönüşmesini ateroskleroz gelişimine yol açtığını gösteren çalışmalar yapılmaktadır. Aynı durum LDL'nin sialik asit düzeyinin azalması sonucunda da meydana gelmektedir. Bu durum LDL sialik asit düzeyi ile ateroskleroz gelişimi arasında ilgi kurulmasına ve çeşitli hastalıklarda (Diabetes Mellitus, Kronik Böbrek Yetmezliği, Koroner Kalp Hastalığı) araştırılmasına neden olmuştur. LDL sialik asit ölçümü yapabilmek için kronik böbrek yetmezlikli dialize giren hastalardan ve kontrollerden alınan plazmalardan ardışık ultrasantrifügasyon yöntemiyle saf LDL elde edildi. Bu LDL'lerde sialik asit ölçümü yöntemleri irdelendi. Enzimatik, kolorimetrik (kit) yöntemiyle metaperiodat/Tiobarbitürik asit yöntemleri karşılaştırılarak LDL sialik asit için laboratuvarımızda kullanabileceğimiz yöntemi tespit etmeye çalıştık. Yöntemler arasında Metaperiodat/tiobarbütirik asit asit-ısı yöntemin tercih etmemizin nedeni hem lineeritesinin LDL- sialik asit düzeylerinin ölçümü için yeterli olması hemde nöraminidaz gibi pahalı bir enzimi gerektirmemesidir. Kronik Böbrek Yetmezlikli hastaların LDL sialik asit düzeyleri kontrole göre anlamlı olarak düşük bulundu. Sonuç olarak ucuz ve tekrarlanabilirliği iyi olan Metaperiodat/Tiobarbitürik asit asit-ısı hidroliz yöntemi, laboratuvarımızda LDL-sialik asit düzeyi ölçümü için kullanılabilir bulundu. 44
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The examination of the methods of the sialic acid measurements and the level of LDL-sialic acid in the patients with chronic renal failure There have been studies recently performed in order to show that modified LDL is uptaken by epithelial cells and macrophages via scavenger receptors uncontrolled and transformation of macrophages into foam cells causes atherogenesis. The mentioned formation occurs as a consequence of the decrease of sialic acid moiety of LDL molecule and causes a relationship between LDL-sialic acid content and atherosclerosis and the investigations carried out in various diseases, eg. Diabetes mellitus, chronic renal failure, coronary heart disease. In this study, in order to measure sialic acid content in LDL, pure LDL was obtained consequintly by the method of ultracentrifugation of plasma taken from controls and patients with chronic renal failure of haemodialised. Then, various methods of sialic acid measurement present in centrifuged LDL were examined. We tried to establish an avaliable method that can be used in our laboratuvary for the measurement of LDL-sialic acid moiety by comparing the methods of enzymatic-colorimetric metapriodate/thiobarbituric acid and periodic acid/ thiobarbituric acid. We preferred the metaperiodate/thiobarbituric acid-heat method since the linearity of the method was adequate and the method did not need an expensive- cost enzyme reagent called neuraminidase. LDL-sialic acid levels were found low that was statistically significant in patients with chronic renal failure when compared to controls. As a result, in order to measure LDL-sialic acid content, the metapriodate/ thiobarbituric acid heat hydrolysis method which is cost effective and has high recovery is the avaliable method that can be used in our laboratory. 45