Akdeniz Üniveristesi Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne başvuran ve COVID-19 enfeksiyonu tanısı alan hastalarda nötrofil, lenfosit, monosit ve eozinofil sayılarının incelenmesi '
Mediterranean University Hospital Adult Emergency Service and Diagnosed with COVID-19 infection investigation of neutrophil, lymphocyte, monocyte and eosinophil counts in patients
  1. Tez No: 703612
  2. Yazar: ÖNDER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş ve Amaç: İlk defa 2019 yılının sonlarına doğru Çin'de tespit edilmiş olan SARS-CoV-2 virüsü aylardır bütün dünyada milyonlarla ifade edilen çok sayıda insanın ölmesine ve bazı ülkelerde sağlık sistemlerinin çökmesine neden olmuştur. Hastalığın tanısında ve prognozunda kullanılan pek çok parametre mevcuttur. Biz de bu araştırmada COVID-19 PCR testi pozitif olan hastalar ve negatif olan hastaları, immün yanıtın göstergelerinden olan beyaz küre ve alt segmentleri açısından değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod:Bu çalışmada;1 Nisan 2020 ve 1 Ekim 2020 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisine başvuran Covıd-19 PCR testi ve hemogram tetkiki istenmiş olan hastalar, geriye dönük olarak incelenmiştir. Veri kaynağı olarak hastane bilgi yönetim sistemi kullanılmıştır. Bulgular:Çalışmaya toplam 1001 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamıza alınan 1001 hastanın 482'si(%48,2) kadın, 519'u(%51,8) erkek olduğu saptanmıştır. Hastaların 193'ünün (%19,2) COVID-19 PCR testi pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:The SARS-CoV-2 virus, which was first detected in China towards the end of 2019, has caused the death of millions of people all over the world and the collapse of health systems in some countries for months. There are many parameters used in the diagnosis and prognosis of the disease. In this study, we aimed to evaluate patients with positive and negative COVID-19 PCR tests in terms of white blood cell and lower segments, which are indicators of immune response. Materials and Method:In this study, patients who applied to the Adult Emergency Service of Akdeniz University Hospital between April 1, 2020 and October 1, 2020, who were requested to have COVID-19 PCR test and hemogram, were examined retrospectively. Hospital information management system was used as data source. Findings:A total of 1001 patients were included in the study. COVID-19 PCR test was positive in 193 patients (19.2%). Of the 1001 patients included in our study, 482 (48.2%) were female and 519 (51.8%) were male.