Akdeniz Üniversitesi hastanesi acil servisi'ne başvuran hastalarda BNP-mortalite ilişkisi
The relationship between bnp and mortality in patients admitted to the emergency department of Akdeniz University Hospital
  1. Tez No: 738118
  2. Yazar: MUHAMMET VELİ GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Nefes darlığı şikayeti acil servise olan başvuru sebepleri arasında sık görülen semptomlardan biridir. Dolayısıyla ayırıcı tanılar açısından da geniş bir tanı yelpazesine sahiptir. Bu tanılardan biri olan kalp yetmezliğinin de hem tanısının konulmasında hem de tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde kullanılan tetkiklerden biri BNP'dir. Çalışmamızın birincil amacı BNP ve bir aylık mortalite arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Çalışmamızın ikincil amacıysa bir aylık mortalite ve troponin, yaş, cinsiyet, hipoksi, hipotansiyon, toraks bilgisayarlı tomografi sonuçları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Hastanesi erişkin acil servisine 11 Mart 2020 - 09 Nisan 2021 tarihleri arasında başvuran ve BNP düzeyi çalışılmış olan hastalarla gerçekleştirildi. Retrospektif olarak hastane bilgi yönetim sistemi ve hasta dosyaları incelenerek ek olarak Ölüm Bildirim Sistemi taranarak hastaların bir aylık mortalite verileri alındı. 18 yaşının altında olan veya gebe olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. BNP verileri ve mortalite verileri eksik olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 1232 hastadan 539'u (%43,8) kadın, 693'ü (%56,2') erkekti. Çalışmaya dahil edilmiş olan hastaların minimum yaşı 19, maksimum yaşı 100, ortalama yaş 68,9±13,14 idi. Başvuran 1232 hastadan başvurudan itibaren bir ay içinde ki ölen hasta sayısı 171(%14) idi. BNP düzeyiyle mortalite arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The complaint of dyspnea is one of the common symptoms among emergency department admissions. Therefore, it has a wide diagnostic range in terms of differential diagnoses. BNP is one of the tests used both in the diagnosis of heart failure, which is one of these diagnoses, and in the evaluation of the response to treatment. The primary aim of our study is to reveal the relationship between BNP and 1-month mortality. The secondary aims of our study are to determine the relationship between 1-month mortality and Troponin, Age, Gender, Hypoxia, Hypotension, Thorax Computed Tomography. Materials and Methods: This study was carried out with patients who applied to the adult emergency department of Akdeniz University Hospital between 11 March 2020 and 09 April 2021 and whose BNP levels were studied. The 1-month mortality data of the patients were obtained by retrospectively examining the hospital information management system and patient files, and additionally scanning the Death Notification System. Patients under the age of 18 or pregnant were not included in the study. Patients with missing BNP data and mortality data were excluded from the study. Results: Of the 1232 patients included in the study, 539 (43.8%) were female and 693 (56.2%) were male. The minimum age of the patients included in the study was 19, the maximum age was 100, and the mean age was 68.9±13.14 years. The number of patients who died within one monthfrom 1232 patients who applied was 171 (14%).