Süleymanlı-Ovacık-Aşağıovacık köyleri (Çankırı/merkez) arasındaki jipsli sahanın florası
Flora of the gypsum field between Süleymanli-Ovacik-Aşağiovacik villages (Çankiri/center)
  1. Tez No: 703667
  2. Yazar: AICHA MAHAMOUD BOUH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Çankırı ilinin Süleymanlı, Ovacık ve Aşağıovacık köyleri arasındaki bölgenin florası incelenmiştir. Alan Davis'in kareleme sistemine göre A4 karesinde yer almaktadır. 2020-2021 yılları arasında yapılan arazi çalışması sonucunda yaklaşık 600 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerin teşhisi sonucunda 49 familya ve 191 cinse ait 307 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Taksonların 49 tanesi Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı %16'dır. Taksonların fitocoğrafi bölgelere göre dağılımı; 89 (%28,9) İran-Turan elementi, 11 (%3,6) Avrupa-Sibirya elementi, 19 (%6,2) Akdeniz elementi, 189 (%61,3) geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi belli olmayan taksonlardır. En çok takson içeren ilk üç familya Asteraceae, Fabaceae, Poaceae'dir. Bazı dar yayılışlı endemik taksonların yayılışıyla ilgili yeni bilgiler elde edilmiştir. Türkiye florasındaki betimlerine uymayan bazı örnekler açıklanmıştır. Çalışmamızda bilim dünyası için yeni olarak Marrubium sivasense Aytaç ve ark. ve Marrubium trachyticum Boiss.'un yeni bir hibriti tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, flora of the region amaong Süleymanlı, Ovacık and Aşağıovacık villages of cankırı province was examined. It is located in the A4 square according to Davis's grid system. The field studies carried out between 2020-2021, and approximately 600 plant specimens were collected. 307 taxa belonging to 49 families and 191 genera were identified. 49 of the taxa are endemic to Turkey and the endemizm rate is 16%. Distribution of taxa according to phytogeographic regions; 89 (28.9%) Iranian-Turanian elements, 11 (3.6%) Euro-Siberian elements, 19 (6.2%) Mediterranean elements, 189 (61.3%) are widely distributed or phytogeographically unknown taxa. The first three families that contain the most taxa are Asteraceae, Fabaceae, and Poaceae. New information has been obtained on the distribution of some narrowly distributed endemic taxa. Some specimens that do not fit their descriptions in the flora of Turkey are explained. In our study, a new hybrid of Marrubium sivasense Aytaç ve ark. and Marrubium trachyticum Boiss. has been identified for the scientific world.