Kamu diplomasisi bağlamında Ortadoğu'da Türkiye algısı: Körfez medyası ekseninde karşılaştırmalı bir inceleme
The perception of Turkey in the middle east in the context of public diplomacy: A comparative analysis on the axis of gulf media
- Tez No: 703666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAİT ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kamu diplomasisi başka ülkelerin halklarını etkileyerek çekim gücü oluşturmak için kullanılan bir dış politika aracıdır. Türkiye'nin çeşitli kamu diplomasisi girişimleri bulunmaktadır. Resmi kurumların yanında kültürel varlıklar, tarihi miras, popüler kültür ögeleri ve sivil toplum kuruluşları Türk kamu diplomasisinin bileşenleridir. Bir yumuşak güç kaynağı olarak duyarlı Türk dış politikası ve gönül coğrafyası söylemi, başka ülkelerde Türkiye için kamu diplomasisi etkisi oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı Türk dış politikasının ve kamu diplomasisinin Basra Körfezi medyasına yansımalarını ortaya koyarak, Körfez'deki Türkiye algısını betimlemektir. Çalışmada Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt'e ait medya organlarında 2017-2019 yılları arasında yayımlanan Türkiye konulu makaleler ele alınmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılarak hazırlanan çalışmada, veri seti içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Körfez'de Türkiye algısı; ikili ilişkilerde Türkiye ile aktif sorunların yaşanmadığı ülkelerde olumlu iken, siyasi çekişmelerin yaşandığı ülkelerde reel politiğin etkisiyle olumsuzdur. Çalışmanın örneklemini oluşturan ülkelerde Türkiye algısı benzer konular çerçevesinde şekillenmektedir. Bu konuların başlıcaları; tarihte Türklerin bölgedeki hakimiyeti, Türk dış politikası ve siyasal İslam temalarıdır. Bu temalara yaklaşım ülkeden ülkeye farklılaşmaktadır. Katar ve Kuveyt medyasında Türk kültürü, televizyon dizileri ve Türkiye'nin dış politikasındaki insani yaklaşımın yumuşak güç etkisi oluşturduğu görülmektedir. Suudi Arabistan'da ise reel politik ilişkilerdeki gerginliğin Türk kamu diplomasisinin önüne geçtiği ve Türkiye algısını olumsuz etkilediği anlaşılmaktadır. Kamu diplomasisi bağlamında Türkiye algısı Katar'da çoğunlukla olumlu; Kuveyt'te kültür boyutuyla olumlu, dış politika boyutuyla kısmen olumsuz; Suudi Arabistan'da ise çoğunlukla olumsuzdur.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy is a foreign policy tool used to create attraction power by affecting the people of other countries. Turkey has several public diplomacy efforts and initiatives. In addition to official institutions, cultural assets, historical heritage, popular culture elements and non-governmental organizations are the components of Turkish public diplomacy.“Turkish humanitarian foreign policy”as a resource of soft power, and the motto“heart geography”, serves as a Public Diplomacy effect for Turkey in other countries. The aim of this thesis is to describe the perception of Turkey in the Gulf media on the axis of Turkish foreign policy and public diplomacy. The published articles about the topic“Turkey”in Saudi Arabia, Qatar and Kuwait owned media organs between 2017-2019 were examined in this study. The thesis was prepared by using document examination as a qualitative research method and the data set was analyzed with content analysis. According to the findings, the perception of Turkey in the Gulf while positive in countries where there are not active issues with Turkey, it is negative in countries having political problems in bilateral relations. The perception of Turkey in the countries which is taken as samples of the study is occurred about similar topics. The main topics are Turkish domination in the region in history, Turkish foreign policy and political Islam issues. The perspective to these themes differs from country to another. Turkish culture, television series and Turkey's humanitarian foreign policy is seen to create soft power effect in the Gulf media. In Saudi Arabia, real political tension in bilateral relations prevent the expected results of Turkish public diplomacy and it is affecting the perception of Turkey in a negative way. The perception of Turkey in the context of public diplomacy, is usually positive in Qatar; positive in terms of culture and partially negative in terms of foreign policy in Kuwait; it is mostly negative in Saudi Arabia.