Makbuz senetleri ve varant ile ürün senetleri
Receipts and warrants and product bills
- Tez No: 703668
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAHRETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mal ve hububat ile ürünlerin saklanması üreticiler açısından büyük önem arz etmektedir. Tarım ülkesi olan ülkemizde mal ve hububat ile ürünlerin saklanması için umumi mağazacılık ve lisanslı depoculuk sistemleri ortaya çıkmıştır. Umumi mağazacılık ve lisanslı depoculuk sistemleri sayesinde üreticiler, hasat döneminde elde ettikleri ürünleri bu depolarda saklayabilmektedir. Ürünlerini depolarda muhafaza eden üreticiler bu sayede hasat dönemlerinde arzın artmasından dolayı ürünlerini aşırı düşük fiyatlardan satmak zorunda kalmamaktadırlar. Umumi mağazacılık ve lisanslı depoculuk sistemleri sayesinde üreticiler depo ettikleri ürünlerini bir yerden başka bir yere taşımaksızın satım veya rehin işlemlerini yapabilmektedir. Umumi mağazalar tarafından çıkarılan makbuz senedi ve varant aracılığıyla satım veya rehin işlemleri yapılabilmektedir. Lisanslı depo işletmesi tarafından ise ürün senetleri çıkarılmaktadır. Çıkarılan ürün senedi aracılığıyla satım veya rehin işlemleri yapılabilmektedir. Sonuç olarak makbuz senedi ve varant ile ürün senedinin benzer yönlerinin bulunduğu ancak bazı noktalar açısından senetlerin farklı yönlerinin de olduğu söylenebilir. Makbuz senedi ve varant ile ürün senedinin benzer ve farklı yönlerini görebilmek amacıyla bu çalışmada makbuz senedi ve varant ile ürün senedi incelenecektir. Ayrıca bu senetlerin karşılaştırılmasına da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Storage of goods, grains and products is of great importance for producers. In our country Turkey renowned for its agricultural produce, public and licensed warehousing systems have emerged for storage of goods, grains and products. Owing to public and licensed warehousing systems, producers and manufacturerers are enabled to fulfill their storage needs in these facilities for the products picked and gathered in harvest season. Accordingly, as there will be increase in supply during harvest season, the producers using these facilities do not happen to drop price for their goods. As the public and licensed warehousing systems allow manufacturers and producers to sell or pledge their products without being exposed to a further carriage or distribution from one place to another. The sale or pledge of goods can be carried out by means of transactions, namely receipt and warrants issued by public warehouses, while product bills can be issued by the licensed warehouse. As a result, althoug receipts, warrants and product bills can be said to have similarities, some differences may also exist to some extent. In this regard, the similarities and differencies between receipts, warrants and product bills, is to be conducted in this work the receipt, warrant and product note will be examined. Additionally, the comparison of these transactions will be discussed where relevant.