Study of some osteoporosis risk factors among uncontrolled diabetic postmenopausal Iraqi women
Kontrol edilmeyen diyabetik postmenopozal Irak'ta bazı osteoporoz risk faktörlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 703675
  2. Yazar: ALI HAMEED HABEEB ALBAKAA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, PROF. DR. RAİD M. HANNUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kadınlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biri osteoporozdur. Özellikle menopoz döneminde ve diyabetli kadınlarda bu hastalığa yakalanma şansı yaşla birlikte artar. Mevcut araştırmada, diyabetli ve diyabetik olmayan menopoz sonrası Iraklı kadınlarda osteoporoz için risk faktörleri incelenmiştir. Bu araştırma, diyabetik (osteoporozlu ve osteoporozsuz) (N=70) ve diyabetik olmayan postmenopozal kadınlar (N=70) olmak üzere iki grup üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tüm katılımcıların kemik mineral yoğunlukları, L2–L4 omurlarında (anteroposterior projeksiyon) ve femur boynunda (DEXA) çift enerjili X-ışını absorpsiyometrisi kullanılarak ölçüldü. Sonuçlar, diyabetik olmayan sağlıklı kadınlara kıyasla diyabetik postmenopozal kadınlarda osteoporoz prevalansının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Farklı potansiyel risk faktörleri arasında yaş, menopoz süresi ve yüksek plazma fosfor seviyesi, diyabetik postmenopozal kadınlarda artmış osteoporoz riski ile anlamlı şekilde ilişkiliydi. Ayrıca bu kadınların lomber omurgada T skoru yüksektir ve bunun sonucunda lomber omurgada osteoporoz oluşur. Sonuç olarak, bu araştırmaya göre, postmenopozal diyabetli kadınlar, sağlıklı postmenopozal kadınlara göre önemli ölçüde daha düşük T skor değerlerine ve daha yüksek osteoporoz insidansına sahipti.
Özet (Çeviri)
One of the most common disorders among women is osteoporosis. The chances of getting this disease increase with age, especially during menopause and in women with diabetes. The current research looks at the risk factors for osteoporosis in postmenopausal Iraqi women who are diabetes and non-diabetic. This research was carried out on two groups of diabetic (with and without osteoporosis) (N=70), and non-diabetic postmenopausal women (N=70). All participants had their bone mineral density measured using dual-energy X-ray absorptiometry at the L2–L4 vertebrae (Anteroposterior projection) and femoral neck (DEXA). The results indicated a higher prevalence of osteoporosis in diabetic postmenopausal women in comparison to non-diabetic healthy women. Among different potential risk factors age, menopause duration, and high level of plasma phosphor were significantly associated with increased risk of osteoporosis in diabetic postmenopausal women. As well, these women have a high T-score in the lumbar spine, and as a result, osteoporosis occurs in the lumbar spine. In conclusion, postmenopausal diabetes women had substantially lower T score values and a higher incidence of osteoporosis than healthy postmenopausal women, according to this research.