Çalışan kadınların yaşam tatmininin yordanması
Predicting life satisfaction of women employees
  1. Tez No: 703674
  2. Yazar: ÖMER FARUK AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışan kadınların algılanan sosyal destek ve iş-aile zenginleşmesi bağlamında yaşam tatmini düzeylerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak çalışan kadınların iş-aile zenginleşmesi düzeylerini ölçmek için Akçakanat ve Uzunbacak (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“İş-Aile Zenginleşmesi Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Ayrıca araştırmada çalışan kadınların algıladıkları sosyal destek düzeylerini ölçmek için Eker ve Arkar (1995) tarafından Türkçeye uyarlanan“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”, yaşam tatmini düzeylerini ölçmek için Bekmezci ve Mert (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yaşam Tatmini Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma, Isparta'da ikamet eden 653 çalışan kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26 ve AMOS 24 istatistik programları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre çalışan kadınlarda; iş-aile zenginleşmesinin ve algılanan sosyal desteğin yaşam tatmini üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca incelenen modelde iş-aile zenginleşmesinin algılanan sosyal desteğin yaşam tatminine etkisinde aracılık rolü üstlenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the life satisfaction levels of working women in the context of perceived social support and work-family enrichment. For this purpose, the“Work-Family Enrichment Scale”adapted to Turkish by Akçakanat and Uzunbacak (2019) was used as a data collection tool to measure the work-family enrichment levels of women employees. In addition, the“Life Satisfaction Scale”adapted to Turkish by Bekmezci and Mert (2018) was used to measure life satisfaction of women employees and the“Perceived Social Support Scale”adapted to Turkish by Eker and Arkar (1995) was used to measure the perceived social support by women employees. The research was carried out on 653 women employees residing in Isparta. SPSS 26 and AMOS 24 statistical programs were used to analyze the data. According to the results obtained in women employees; it has been observed that work-family enrichment and perceived social support have a positive and significant effect on life satisfaction. In addition, it was determined that work-family enrichment did not play a mediating role in the effect of perceived social support on life satisfaction in the model examined.