Diet planning for diabetic patients using mixed integer linear programming
Karışık tamsayılı doğrusal programlama kullanarak diyabetik hastalar için diyet planlaması
  1. Tez No: 703685
  2. Yazar: ESRA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diyabetik diyet, şeker hastaları için önemli bir tedavi prosedürüdür. Uzun ömürlü bir sağlık için gerekli besinler uygun ölçülerde tüketilmelidir. Bu çalışmada diyabetik menü planlaması için matematiksel bir model oluşturulmuştur. Menü planlama ile ilgili literatür, diyabetik menü planlamasında bir bebeklik dönemi olduğunu, mevcut çalışmaların diyabetik hastalar için önemli bir faktör olan karbonhidrat tüketimini ele almadığını göstermiştir. Beslenme tedavisi önerilerinden elde edilen bulgulara göre, toplam karbonhidrat tüketimini en aza indiren objektif bir fonksiyona sahip matematiksel bir model oluşturulmuştur. Model, GAMS optimizasyon programında 2, 3 ve 5 günlük menüler olarak ayrı ayrı yazılmış ve son aşamada her biri çözülerek 28 günlük menüler elde edilmiştir. Bu çalışma, gerekli beslenme parametrelerini tamamlayarak sorunu çözmek amacıyla diyabetik menü planlamasının bir ön çalışması olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Diabetic diet is an important treatment procedure for diabetic patients. Necessary nutritions should be consumed in proper sizes for a long-life health. In this study a mathematical model has been constructed for diabetic menu planning. Literature about menu planning showed that there is infancy in diabetic menu planning, current studies do not deal with carbohydrate consumption, which is an essential factor for diabetic patients. According to the findings from nutrition treatment recommendations, a mathematical model has been constructed with an objective function that minimizes the total carbohydrate consumption. In this study, it was planned to create a menu with integer programming model and a wide variety of menus were presented to diabetic patients. The model was written separately as 2, 3 and 5-day menus in the GAMS optimization program, and at the last stage, 28-day menus were obtained by solving each of them. This study can be assumed as a preliminary work of the diabetic menu planning with the aim of solving the problem via completing the necessary nutritions parameters.