Annelere whatsapp mesajlaşma uygulaması aracılığıyla sağlanan sürekli emzirme desteğinin emzirmeye etkisi
The effect of continuous breastfeeding support provided to mothers through whatsapp messaging application on breastfeeding
  1. Tez No: 703699
  2. Yazar: SEVDA KORKUT ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Annelere whatsApp mesajlaşma uygulaması aracılığıyla sağlanan sürekli emzirme desteğinin emzirmeye etkisini belirlemek amacıyla araştırma, 30 Kasım 2020 – 28 Şubat 2021 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. 64 deney ve 65 kontrol grubu olmak üzere toplam 129 primipar anne ve bebekleri araştırmaya dahil edildi. Veriler; Anne ve Yenidoğan Veri Toplama Formu, Doğum Sonu Emzirme Değerlendirme ve Takip Formu, Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği (ESDÖ), Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği (ETDÖ), Emzirme Motivasyon Ölçeği (EMÖ) ve Uygulama Memnuniyetini Değerlendirme Formu ile elde edildi. Kontrol grubu anneler hastanenin rutin doğum sonu emzirme eğitimini alırken, deney grubu annelere hastanenin rutin emzirme eğitiminin yanı sıra, doğumdan sonra WhatsApp mesajlaşma uygulaması aracılığıyla 6 ay boyunca sürekli emzirme eğitimi sağlandı. Her iki grup için takipler telefon aracılığıyla, postpartum 7. gün., 15. gün, 1. ay, 2. ay, 4. ay ve 6. aylarda gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In order to determine the effect of continuous breastfeeding support provided to mothers through whatsApp messaging application on breastfeeding, the present study was conducted as a randomized controlled experimental study at Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital between November 30, 2020, and February 28, 2021. A total of 129 primiparous mothers and their babies were included as 64 experimental and 65 control groups. Data were obtained with the Data Collection Form for Maternal and Newborn, Postpartum Breastfeeding Evaluation and Follow-up Form, Breastfeeding Experience Scale (BES), Breastfeeding Attitudes of the Evaluation Scale (BAES), Breastfeeding Motivation Scale (BMS), and Application Satisfaction Evaluation Form. The mothers in the control group received the hospital's routine postpartum breastfeeding training. In addition to the routine breastfeeding training of the hospital, the mothers in the experimental group were provided with continuous breastfeeding training for six months through the WhatsApp application after the delivery. Follow-ups for both groups were made via a phone call on the seventh day, the fifteenth day, first, second, fourth, and sixth months of postpartum.