Asenkron motorların gerilim sarkmalarına karşı duyarlılıklarını göstermek için bulanık mantık uygulaması
Fuzzy logic application for showing sensitivities of asynchronous motors against voltage sag
  1. Tez No: 703705
  2. Yazar: HAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; gerilim sarkmaları özellikleri ve parametreleri ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Asenkron makinanın normal çalışma koşullarındaki durumu analiz edilmiştir. Asenkron makinanın performans parametreleri kaydedilmiştir. Ardından MATLAB/Simulink'de tasarlanan gerilim sarkması modeli, ilgili iletim ve dağıtım modellerine oradan da asenkron makinaya bağlanmıştır. Yani arıza olarak gerilim sarkmasının meydana geldiği bir iletim hattına yük bağlanmıştır. Bu yük asenkron makine seçilmiştir. Asenkron makinanın arızalı (gerilim sarkmalı haldeki) durumu ve performans parametreleri kaydedilmiştir. Tasarlanan DVR sistemi arızalı sisteme bağlanmıştır. Arızalı sistemde DVR kullanıldığındaki asenkron makine duyarlılıkları kaydedilmiştir. Kaydedilen veriler bulanık mantık algoritması oluşturulup grafiğe dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; voltage sag properties and parameters have been investigated in detail. The state of the asynchronous machine under normal operating has been analyzed. Performance parameters of the asynchronous machine have been reported. Then, the voltage sag model designed in MATLAB/Simulink was connected to the corresponding transmission-distribution models and from there to the asynchronous machine. In other words, a load is connected to a transmission line where voltage sag occurs as a fault. This load asynchronous machine is selected. The status and performance parameters of the asynchronous machine were reported. The designed DVR system is connected to the faulty system. Asynchronous machine sensitivities are reported when the DVR is used in the faulty system. The reported data was created and graphed using a fuzzy logic algorithm.