Spor yöneticilerinin liderlik davranışlarının ve iletişim becerilerinin incelenmesi (İstanbul ili örneği)
The study of leadership behaviors and communication skills of sports managers (İstanbul province)
  1. Tez No: 703704
  2. Yazar: YUSUF TAZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU, PROF. DR. BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yapılan araştırmada spor yöneticilerinin iletişim becerileri ve liderlik düzeyleri ile iletişim becerileri ve liderlik düzeyleri arasında ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İl'inde görev yapmakta olan ve liglere aktif bir şekilde katılım gösteren kulüplerin spor yöneticileri oluşturmaktadır. Örneklemde ise seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 506 spor yöneticisi yer almaktadır. Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Korkut ve Bugay (2014) tarafından tekrar geliştirilen İletişim Becerileri Ölçeği ve Anderson ve Prussia (1997) tarafından geliştirilen Tabak ve diğ. (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan Öz Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 25,0 programında analiz edilmiştir. Dağılımın normal olmadığı tespit edilmiş ve non-parametrik testler uygulanmıştır. İletişim becerileri ve öz liderlik ölçekleri ile katılımcıların demografik değişkenleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için ikili gruplar arasında Mann-Whitney U testi, üç veya daha fazla gruplar arasında ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Katılımcıların iletişim becerileri ile öz liderlik boyutları arasındaki korelasyonu belirlemek için ise Spearman's rho kolerasyonu testi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; İstanbul İl'inde görev yapmakta olan spor yöneticilerinin iletişim becerileri ve liderlik düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Yaş, medeni durum, eğitim durumu ve aylık gelir değişkenlerinin iletişim becerileri ve liderlik düzeyi üzerinde etkili bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet değişkeninin iletişim becerileri ve liderlik düzeyi üzerinde etkili bir faktör olmadığı tespit edilmiştir. İletişim becerileri ve liderlik düzeyi arasında düşük düzeyde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the communication skills and leadership levels of sports managers and their communication skills and leadership levels. The universe of the research consists of the sports managers of the clubs working in Istanbul and actively participating in the leagues. In the sample, there are 506 sports managers determined by random sampling method. Personal information form prepared by the researcher as a data collection tool in the research, Communication Skills Scale developed by Korkut and Bugay (2014) and Tabak et al. (2013) adapted into Turkish, the Self-Leadership Scale was used. The data obtained from the research were analyzed in the SPSS 25.0 program. It was determined that the distribution was not normal and non-parametric tests were applied. In order to determine the relationship between communication skills and self-leadership scales and demographic variables of the participants, Mann-Whitney U test was applied between paired groups and Kruskal Wallis test was applied between three or more groups. Spearman's rho correlation test was applied to determine the correlation between the communication skills of the participants and their self-leadership dimensions. As a result of the research; It has been observed that the communication skills and leadership levels of the sports managers working in the province of Istanbul are high. It was concluded that the variables of age, marital status, education level and monthly income were effective factors on communication skills and leadership level. It has been determined that the gender variable is not an effective factor on communication skills and leadership level. It has been determined that there is a low level of positive statistically significant relationship between communication skills and leadership level.