Kendiliğinden ilerleyen yüksek sıcaklık sentezi (SHS) yöntemi ile AlxFeNiCoCrCuy yüksek entropili alaşımların geliştirilmesi
Development of AlxFeNiCoCrCuy high entropy alloys produced by SHS (self-propagating high-temperature synthesis) method
  1. Tez No: 703720
  2. Yazar: AHMET ALBEK ERŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL İPEK SELİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüksek entropili alaşımlar geleneksel alaşımlara göre daha gelişmiş özellikler sergilemesi sebebiyle son yıllarda endüstride kendine yer bulmaktadır. Ancak laboratuvar koşullarında, yüksek saflıkta elementel hammadde kullanılarak üretilen alaşımların sanayiye uygulanması ekonomik açıdan sıkıntılar yaratmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma kapsamında kendiliğinden ilerleyen yüksek sıcaklık sentezi (SHS) yöntemi kullanılarak oksit tozlarının indirgenmesi ile AlxFeNiCoCrCuy (x = 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 3.0, ; y = 0.5, 1.0) yüksek entropili alaşımları maliyet etkin olarak üretilmiştir. Alaşımlarda değişen Al ve Cu oranlarının alaşımın mikroyapısına ve oluşan fazlara etkisi XRF analizi, optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu, XRD analizleri ve mikrosertlik analizleri ile incelenmiştir. Alaşım kompozisyonlarında artan Al oranı ile YMK yapının yerini HMK yapıya bırakarak alaşımların sertlik değerlerinde artış meydana getirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, şekillendirilebilirliği yüksek olan Al0.5FeNiCoCrCu0.5 ve Al1.0FeNiCoCrCu0.5 alaşımlarına vakum ark ergitme ve döküm işlemleri sonrasında uygulanan tavlama ve haddeleme işlemleri ile yapıda meydana gelen değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since high entropy alloys exhibit more advanced properties than conventional alloys, their usage rates in industry have increased in recent years. However, industrial application of alloys produced using high purity elemental raw materials under laboratory conditions creates economic problems. Therefore, in the scope of this study, AlxFeNiCoCrCuy (x = 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 3.0, ; y = 0.5, 1.0) high entropy alloys were produced cost-effectively by reducing oxide powders using the self-propagating high temperature synthesis (SHS) method. The effects of changing Al and Cu ratios on the microstructure of the alloy, the phases formed and the mechanical properties of the alloys were examined by XRF analysis, scanning electron microscopy, X-ray diffraction and microhardness analysis, respectively. It has been determined that with increasing Al ratio, FCC structure is replaced by BCC structure, resulting in an increase in hardness values of alloys. In addition, the changes in the structure with annealing and rolling processes applied to Al0.5FeNiCoCrCu0.5 and Al1.0FeNiCoCrCu0.5 alloys with high formability after vacuum arc melting and casting processes were analyzed.